Trwa ładowanie...
d4eb9rf

Warunki w kopalni nie pozwalają na wizję lokalną

Warunki panujące w rejonie katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk" wciąż nie pozwalają na przeprowadzenie tam wizji lokalnej. Przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) zapowiadają, że wizja odbędzie się "niezwłocznie", gdy temperatura i stężenie metanu obniżą się do bezpiecznego poziomu.

Share
d4eb9rf

- Prace zmierzające do przywrócenia bezpiecznego przewietrzania tego rejonu cały czas trwają. Jednak nadal stężenie metanu przekracza tam 2%, a temperatura jest podwyższona - powiedział p.o. rzecznika WUG dyrektor Janusz Malinga.

Dodał, że ratownicy czynią starania, by przywracając prawidłową wentylację, obniżyć stężenie metanu w atmosferze wyrobiska poniżej 1%. - Zanim komisja wejdzie w ten rejon, musimy mieć pewność, że jest ustabilizowany prąd powietrza i nie ma żadnego zagrożenia - powiedział dyrektor.

Według niego, gdy warunki w wyrobisku ponad tysiąc metrów pod ziemią będą już stabilne, a stan wentylacji odpowiedni, specjalna komisja powołana przez prezesa WUG, będzie w stanie zebrać się w krótkim czasie i zjechać na dół jeszcze tego samego dnia. Nie nastąpi to w środę, ale jest możliwe w najbliższych dniach.

d4eb9rf

Komisja powołana przez prezesa WUG pracuje od wtorku, niezależnie od śledztwa prokuratorskiego. Postępowanie wyjaśniające, z którego ustaleń będzie korzystać komisja, prowadzi też Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach. Wizja lokalna na dole ma służyć m.in. oględzinom miejsca tragedii, pobraniu próbek do badań itp.

W wyniku piątkowego zapalenia i wybuchu metanu w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej zginęło 17 górników - 12 na miejscu, kolejnych pięciu zmarło później w wyniku odniesionych ran. Nadal w szpitalach jest 35 poszkodowanych. Stan kilku z nich jest bardzo ciężki.

d4eb9rf

Podziel się opinią

Share
d4eb9rf
d4eb9rf
Więcej tematów