Trwa ładowanie...

Warszawa. Ognisko Starówka przyjmie wychowanków już na jesieni

Do końca zbliżają się prace w budynku przy ul. Starej 4, gdzie działa największe w Warszawie ognisko wychowawcze. Trwa wyposażanie placówki w niezbędny sprzęt. Z początkiem roku szkolnego z nowych przestrzeni będą mogli korzystać wychowankowie.

Warszawa. Ognisko Starówka przyjmie wychowanków już na jesieniŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d1z7zna
d1z7zna

Warszawa. Założyciel "Dziadek"

Jak informuje stołeczny ratusz, ognisko Starówka przy ul. Starej 4 założył w 1964 r. Kazimierz Lisiecki „Dziadek” - opiekun, wychowawca i ceniony pedagog, który powołał do życia „Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy”. Pierwszymi wychowankami ognisk, które działały m.in. w Warszawie, Łodzi i Toruniu byli gazeciarze, czyli chłopcy sprzedający na ulicach prasę.

Obecnie placówkę na Starówce prowadzi miejska instytucja Centrum Wspierania Rodzin Rodzinna Warszawa. Na terenie Warszawy działa łącznie dziesięć publicznych ognisk dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18. roku życia.

Warszawa. Co się zmieni w ognisku?

Gruntowna modernizacja budynku rozpoczęła się w 2018 roku. Podczas prac zachowano oryginalny kształt obiektu. Koszt inwestycji wynosi 5,4 mln zł. Na powierzchni ponad 1400 m² stworzono trzy strefy dla dzieci i młodzieży oraz Klub Malucha „Baby Bzik”. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach.

Każda ze stref została kolorystycznie oddzielona od pozostałych. W parterowej części budynku znajduje się czerwono-żółta strefa dla najmłodszych. W godzinach porannych i przedpołudniowych będą z niej korzystały maluchy do szóstego roku życia, a po południu dzieci z klas I-III. W strefie znajduje się duże pomieszczenie do prowadzenia zajęć, sala zabaw i sala komputerowa.

d1z7zna

Na pierwszym piętrze została zaplanowana strefa dla dzieci klas IV-VI. W tej części budynku dominuje kolor zielony. Wychowankowie będą mieli do dyspozycji w pełni wyposażoną salę komputerową i salę do zajęć teatralno-choreograficznych.

Dla młodzieży została wydzielona część budynku, gdzie dominuje kolor niebieski, również z nowoczesną salą komputerową. Placówkę wyposażono w sale do pracy zespołowej oraz indywidualnej oraz dużą kuchnię, gdzie wychowankowie pod opieką pedagogów będą mogli samodzielnie przygotowywać posiłki, piec i gotować.

Warszawa. Różne rodzaje zajęć

W placówce wsparcie otrzymają dzieci i młodzież z rodzin wymagających pomocy ze względu na trudną sytuację życiową. W tym celu będą organizowane m.in. zajęcia socjoterapeutyczne, logopedyczne, korekcyjne oraz zajęcia indywidualne z wychowankami i ich rodzicami. Ponadto pracownicy ogniska będą udzielali pomocy dzieciom i rodzinom w sytuacjach kryzysowych oraz pomagali wychowankom w pokonywaniu trudności edukacyjnych.

Warszawa. Warsztaty tematyczne

Aby wspierać podopiecznych ogniska w rozwijaniu pasji i zainteresowań, w budynku będzie mieściło się studio telewizyjne FabLab Kamera Akcja!, gdzie podczas zajęć można tworzyć m.in. materiały dziennikarskie, teledyski, uczyć się obsługi profesjonalnego sprzętu telewizyjnego, realizacji i montażu.

d1z7zna

Na terenie ogniska przy ul. Starej 4, w odrębnym budynku działa również pracownia stolarska FabLab Wbijaj!, która organizuje warsztaty dla majsterkowiczów w każdym wieku. Obie pracownie warsztatowe na Starówce są dostępne do użytku dla wszystkich warszawiaków, którzy mogą nieodpłatnie przekazywać swoje umiejętności, wymieniać doświadczeniami i dzielić pasją.

Warunki do amatorskiego muzykowania wraz z salą prób z instrumentami, studiem nagraniowym z reżyserką i pomocą profesjonalnych muzyków oferuje miejski FabLab Pobite Gary!, który działa w Wawrze przy ul. Błękitnej 32.

Kolejny FabLab to unikatowy CookLab, czyli stworzenie dostępnej dla wszystkich mieszkańców pracowni kulinarnej. Projekt został dopuszczony do głosowania w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. W kompletnie wyposażonej kuchni i salach miasto chce organizować warsztaty kulinarne dla rodzin, seniorów i szkół i stworzyć miejsce, gdzie będzie można uczyć się gotować, poznawać smaki z całego świata oraz zmieniać nawyki żywieniowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1z7zna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z7zna
Więcej tematów