W Warszawie działa już pierwszy w Polsce bankomat Bitcoin

Pierwszy w kraju bankomat, w którym zakupić można Bitcoiny, czyli wirtualną walutę, zaczął oficjalnie działać we wtorek w Warszawie. Urządzenie pośredniczy w zakupie waluty z giełdy Bitstamp. Kurs Bitcoin aktualizowany jest w czasie rzeczywistym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Warszawie działa już pierwszy w Polsce bankomat Bitcoin
(WawaLove.pl, Fot: Ambasada Bitcoin)

Bitcoin to waluta istniejąca tylko w internecie, jednak mogąca być używana jako zwykły środek płatności. W wielu państwach istnieje możliwość płatności za usługi lub dobra właśnie tą walutą, nawet przy zakupie drobnych rzeczy. W Polsce bitcoinami można płacić m.in. w bydgoskiej kawiarni, gdzie transakcja odbywa się za pomocą zeskanowania specjalnego kodu przez smartfon. Jednocześnie płacący nie musi być posiadaczem takiej waluty, a z jego konta zostanie pobrana kwota według kursu w złotówkach.

Pierwsza w Polsce maszyna ATM Lamassu została postawiona w Ambasadzie Bitcoin przy ulicy Kruczej 46. Jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00. Docelowo ma funkcjonować całodobowo.

Kolejny bankomat z Bitcoinami ma stanąć w Warszawie jeszcze w tym tygodniu. W Polsce do końca tego roku pojawi się w sumie ok. 30 "wpłatomatów" i "bitcoinomatów" - a więc maszyn sprzedających i kupujących Bitcoiny.

Pierwszy na świecie bankomat wypłacający walutę Bitcoin został uruchomiony 29 października 2013 roku w Vancouver w Kanadzie. Kolejne pojawiły się w wielu krajach na świecie, m.in. w USA, Izraelu, na Tajwanie, w Australii, Niemczech, Czechach i Irlandii. 

Polub WP Wiadomości