Trwa ładowanie...
d1isqe5

W Trójmieście zawyją syreny alarmowe - spokojnie to tylko ćwiczenia

Terroryści przejęli statek, a porywacze samolot. To tylko dwa możliwe scenariusze odbywających się we wtorek manewrów Renegade. W związku z tym między 6.00 i 19.00 nad Trójmiastem mogą zawyć syreny alarmowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Trójmieście zawyją syreny alarmowe - spokojnie to tylko ćwiczenia
(Policja)
d1isqe5

Ćwiczenia są organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przy współpracy z policją, ABW, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz strażą graniczną i strażą pożarną, a także wywiadem i kontrwywiadem. Celem akcji Renegade jest przećwiczenie procedur współdziałania oraz przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym z powietrza i morza.

Scenariusz ćwiczeń zakłada m.in. porwanie przez terrorystów samolotu cywilnego. Zadanie pary samolotów F-16 sprowadzać się będzie do zlokalizowania porwanego statku powietrznego i sprowadzenie go na ziemię. Po lądowaniu antyterroryści będą musieli rozbroić porywaczy. Inne z zadań zakłada lot niemieckiego samolotu z terrorystami na pokładzie. W tym ćwiczeniu będą brały również udział myśliwce naszych zachodnich sąsiadów.

- Scenariusze ćwiczeń zakładają możliwość dokonania ataków terrorystycznych na obiekty infrastruktury krytycznej, a także morskiej oraz ważne obiekty użyteczności publicznej z użyciem statku powietrznego lub jednostki pływającej opanowanej przez terrorystów – mówi ppłk Piotr Walatek z Dowództwa Operacyjnego RSZ.

d1isqe5

O zagrożeniach wynikających z prowadzonych akcji informować będą wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. Ogłoszenie alarmu sygnalizuje się przez dźwięk modulowany syreny przez trzy minuty, a odwołanie alarmu – dźwięk ciągły syreny również przez trzy minuty. Scenariusz ćwiczeń przewiduje ewentualne uruchomienie systemu alarmowania w różnych rejonach województwa. Manerwy Renegade są cyklicznymi ćwiczeniami prowadzonymi dwa razy do roku. Wiosną prowadzone są ćwiczenia terenowe. Jesienią zaś, sztabowe.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1isqe5

Podziel się opinią

Share

d1isqe5

d1isqe5
Więcej tematów