Trwa ładowanie...

W środę na Pomorze przyjedzie 3,5 tys. pielgrzymów. Gdańsk wyda na ŚDM ok. 400 tys. zł

• Arc. Głódz: ponad 90 procent gości będzie mieszkać w prywatnych domach naszych wiernych
• Podczas Światowych Dni Młodzieży na Pomorze przyjedzie 3,5 tys. zagranicznych pielgrzymów
• Na wsparcie wydarzenia Gdańsk wyda ok. 400 tys. zł
• Ks. Kudelski: cierpieliśmy na nadmiar bogactwa

Share
W środę na Pomorze przyjedzie 3,5 tys. pielgrzymów. Gdańsk wyda na ŚDM ok. 400 tys. złŹródło: WP, fot: Tomasz Gdaniec
d1wukn4

- Jesteśmy dobrze przygotowani na przyjęcie pielgrzymów z 23 krajów. Ponad 90 procent gości będzie mieszkać w prywatnych domach naszych wiernych. Dziękuję wiernym za to, że tak licznie zadeklarowali przyjęcie pielgrzymów z całego świata, którzy odwiedzą Pomorze przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem w Krakowie - mówi Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Pielgrzymi przyjadą do Gdańska 20 lipca. Szacuje się, że w tym czasie miasto odwiedzi nawet pięć tys. gości. Część z nich to przedstawiciele tzw. turystyki religijnej - osoby, które jeżdżą po Polsce i zwiedzają najważniejsze miejsca związane ze swoją wiarą. Podczas ich pobytu zaplanowano szereg wydarzeń o charakterze religijnym. Na Placu Solidarności stanie specjalny ołtarz, gdzie 23 lipca odbędzie się modlitwa "Litania Narodów". Po mszy nastąpi przemarsz uczestników Wałami Piastowskimi przez Targ Drzewny i Szeroką do Bazyliki Mariackiej, w której o godz. 12.00 rozpocznie się Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Po uroczystym nabożeństwie pielgrzymi przejdą na Plac Zebrań Ludowych, gdzie Gdańsk przygotuje scenę muzyczną. Odbędzie się na niej wydarzenie artystyczne "Festiwal Młodych" (skupiające utalentowane zespoły muzyczne i teatralne), którego organizatorem jest Archidiecezja Gdańska.

- Zapewnimy wsparcie w sprzęcie i ludziach zarówno podczas "Festiwalu Młodych", jak i modlitwy na placu Solidarności. Zaangażowanie miasta kosztować będzie około 400 tys. złotych - mówi Piotr Kowalczuk Zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

d1wukn4

Podobnie będzie w Gdyni. Organizatorzy szacują, że miasto w czasie Światowych Dni Młodzieży odwiedzi ponad trzy tys. osób. Dlatego urzędnicy wprowadzili ułatwienia dla uczestników. Samorządowcy zadbają o bezpieczeństwo pielgrzymów i zapewnią darmowe przejazdy komunikacją miejską oraz pakiety promocyjne dla uczestników wydarzenia. Pomorze to oczywiście nie tylko Trójmiasto. Pielgrzymi trafią również do miejsc w głębi województwa.

- Do naszej diecezji przyjedzie 350 osób, w tym 150 Francuzów. Pojawią się również cztery osoby z Kirgistanu. Nie mieliśmy żadnych problemów z zapewnieniem noclegów dla pielgrzymów. Można powiedzieć, że cierpieliśmy na nadmiar bogactwa. Mieliśmy więcej wolnych miejsc niż osób potrzebujących - mówi Wirtualnej Polsce ks. Grzegorz Kudelski, koordynator ŚDM z diecezji pelplińskiej.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie poprzedzą "Dni w Diecezjach". W tym czasie młodzi pielgrzymi odwiedzą wybrane miejsca na terenie naszego kraju - m.in. Pomorze. Będzie to czas na spotkania, integrację i poznanie miejscowej kultury.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1wukn4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wukn4
d1wukn4
Więcej tematów