Trwa ładowanie...

W pomorskich lasach ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

W pomorskich lasach utrzymuje się najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Podobna sytuacja utrzymuje się w dziewięciu innych regionach. Meteorolodzy zapowiadają opady, co na szczęście spowoduje wzrost wilgotności ściółki.
Share
W pomorskich lasach ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia pożarowego
Źródło: WP, Fot: Robert Kulig
d15opds

Prawie 80 proc. polskich lasów jest zagrożona pożarami. Dzieje się tak, ponieważ składają się na nie głównie, dobrze palne drzewa iglaste - sosny. W efekcie Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie po Portugalii oraz Hiszpanii, pod względem liczby pożarów lasów w ciągu roku. W 2015 płonęły one już ponad tysiąc razy.

- Dopiero w ostatni weekend trochę popadało. Wcześniej było bardzo sucho i gorąco. Tegoroczna pogoda jest bardzo zmienna, przecież do połowy maja było bardzo zimno. Kilka dni później mieliśmy już upał - mówi Wirtualnej Polsce Piotr Macieszkiewicz z Kartuz.

Najbardziej restrykcyjnym rozwiązaniem jest wprowadzenie przez leśników całkowitego zakazu wstępu do lasu. Są one ogłaszane, gdy przez pięć kolejnych dni wilgotność ściółki spada poniżej 10 proc. Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Głównymi przyczynami pożarów są podpalenia (40 proc.) oraz nieostrożność osób dorosłych (20 proc.). Tylko 1 procent z nich spowodowanych jest zjawiskami naturalnymi, jak uderzenie pioruna. Szacuje się, że straty wywołane przez zajęcie ogniem hektara lasu to prawie 100 tys. zł.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d15opds

Podziel się opinią

Share
d15opds
d15opds
Więcej tematów