WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Polsce otwarto pierwsze Centrum Profilaktyki Nowotworów

Przy Centrum Onkologii w Warszawie otwarto pierwsze w Polsce Centrum Profilaktyki Nowotworów. Będzie ono przyjmować pacjentów z całego kraju - poinformowano na otwarciu placówki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Minister Zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że walka z nowotworami jest jednym z priorytetów resortu w ochronie zdrowia Polaków. Będzie temu służyć Centrum Profilaktyki, które ma przede wszystkim zapobiegać nowotworom, bo wczesne wykrycie raka oznacza skuteczne leczenie.

Minister zachęcała do badań profilaktycznych. - Nie należy się ich bać, bo im wcześniej rak zostanie wykryty, tym większa jest szansa na życie - podkreśliła minister Kopacz.

Maciej Krzakowski, dyr. warszawskiego Centrum Onkologii, powiedział, że nowy ośrodek będzie się zajmować wykrywaniem wszystkich najczęściej wstępujących nowotworów, takich jak rak piersi, szyjki macicy, jelita grubego i górnego odcinka układu pokarmowego. Będą też wykrywane skłonności genetyczne do chorób nowotworowych.

WP

Dodał, że ośrodek będzie się zajmować również epidemiologią nowotworów i edukacją zdrowotną mającą na celu zapobieganie chorobom, w tym szczególnie rakowi płuc. - Centrum Profilaktyki ma wykrywać nowotwory we wczesnym stadium, ale też uspokajać badające się osoby, że nie mają żadnych oznak rozwoju raka - podkreślił prof. Krzakowski.

Zapewnił też, że każdą z poradni będą kierować najlepsi, wyspecjalizowani w diagnostyce nowotworowej specjaliści. Badania będą wykonywane przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu medycznego. A wizyty będą bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Jestem przekonany, że w razie wykrycia choroby, chorzy otrzymają pomoc jakiej potrzebują i wyjdą ze szpitala wyleczeni - powiedział kardynał Kazimierz Nycz, który poświęcił budynek Centrum Profilaktyki Nowotworów.

Budynek Centrum zaprojektowali i nadzorowali tragicznie zmarli niedawno prof. Stefan Kuryłowicz oraz inż. Jacek Syropolski z Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz&Associates. Poinformowano, że Syropolski oglądał budynek tuż przed tragicznym urlopem. Obaj architekci mieli być obecni na środowej uroczystości.

WP

Całkowity koszt budowy placówki, w wysokości 36,5 mln zł, pokryła Fundacja TVN "nie jesteś sam". - Fundacja, która obchodzi 10-lecie działalności, remontuje i oddziały i kliniki szpitalne w całej Polsce - powiedziała Bożena Walter, prezes Fundacji TVN. Na remont wszystkich klinik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przeznaczono 18 mln zł, jedna z klinik Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie otrzymała 10 mln zł.

W sumie przez 10 lat działalności Fundacja wydała na cele charytatywne ponad 140 mln zł.

Polub WP Wiadomości
WP
WP