Trwa ładowanie...
d3k8acb

W Polsce jest prawie 1,9 tys. bezdomnych dzieci. Rzecznik Praw Dziecka domaga się kontroli NIK

• W Polsce jest prawie 1,9 tys. bezdomnych dzieci • Prawie 600 z nich mieszka w miejscach opuszczonych i altankach • Rzecznik Praw Dziecka domaga się kontroli NIK
Share
W Polsce jest prawie 1,9 tys. bezdomnych dzieci. Rzecznik Praw Dziecka domaga się kontroli NIK
Źródło: Fotolia
d3k8acb

- W porównaniu do 2013 roku liczba dzieci bezdomnych wzrosła o 354. Z przeprowadzonego badania wynika, że blisko 1,3 tys. dzieci przebywało w placówkach instytucjonalnych. A pozostałe 594 w miejscach niezamieszkałych, domkach czy altankach działkowych - informuje Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Prowadzenie schronisk dla osób bezdomnych jest jednym z ustawowych obowiązków każdej gminy. W przypadku, gdy samorządy nie posiadają takich placówek są zobowiązane powierzyć to zadanie innym podmiotom. Jednak, jak wynika z danych RPD, część gmin robi to niewłaściwie. Dlatego Marek Michalak zamierza dokonać kompleksowej diagnozy problemu. Zwrócił się już do Prezesa NIK z prośbą o rozważenie możliwości podjęcia ogólnopolskiej kontroli doraźnej. Bezdomność dzieci, zawsze łączy się z innymi problemami społecznymi, w tym z biedą.

Jak wynika z danych UNICEF, liczba biednych pośród dzieci w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat spadła z 22,4 do 14,5 proc. Nadal ponad pół miliona najmłodszych Polaków nie dojada, bo ich rodziców nie stać, aby zapewnić im przynajmniej w co drugi dzień posiłek z mięsa, drobiu lub ryby. Taki stan rzeczy może wywołać katastrofalne skutki.

d3k8acb

- W Telefonie Zaufania często słyszymy, że dzieci są odrzucane czy wyśmiewane przez rówieśników, ponieważ nie mają najnowszych, kosztownych gadżetów czy ubrań. Zdarza się, że dzieci opowiadają konsultantom, że nie mogą wykonać zadania domowego, ponieważ nie mają wymaganych książek, dostępu do internetu czy komputera w domu, a zasoby szkolne są mocno ograniczone - mówiła w czerwcu Wirtualnej Polsce Lucyna Kicińska z Fundacji "Dzieci Niczyje".

Jak wynika z danych GUS, społeczna mapa zagrożenia ubóstwem w Polsce nie zmienia się istotnie od lat. Skrajnym ubóstwem zagrożone są najczęściej gospodarstwa domowe z osobami bezrobotnymi, niepełnosprawnymi oraz rodziny wielodzietne. Wysoka stopa ubóstwa skrajnego dotyczy przede wszystkim osób zamieszkałych na wsi oraz w małych miastach liczących do 20 tys. mieszkańców.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3k8acb

Podziel się opinią

Share
d3k8acb
d3k8acb
Więcej tematów