Trwa ładowanie...
dc1e7ua

W Polsce jest 2644 gangsterów


"Wprost" dotarł do niepublikowanego jeszcze raportu Centralnego Biura Śledczego w sprawie zwalczania mafii. Wynika z niego, że w Polsce działa 246 gangów: 217 polskich, 28 międzynarodowych i jeden rosyjskojęzyczny. Należy do nich w sumie 2644 gangsterów.

Share
dc1e7ua

CBŚ twierdzi, że gangów jest w Polsce coraz mniej, ale mafiosi są coraz lepiej zorganizowani. Z raportu wynika, że grupy przestępcze zajmujące się dotąd przestępczością kryminalną, coraz silniej interesują się przemytem i produkcja narkotyków, przemytem papierosów, handlem paliwami i wyłudzeniami VAT oraz unijnych dotacji.

Gangsterzy zmienili również styl działania. Niemal całkowicie zrezygnowali z demonstracyjnych strzelanin na ulicach. Rzadziej też obnoszą się z bogactwem– mówi wysoki rangą oficer CBŚ. Polskie FBI zdecydowanie uderzyło w zaplecze finansowe mafii, zabezpieczając w ubiegłym roku gangsterski majątek wart blisko 173 mln zł, czyli dwukrotnie większy niż w 2005 r. Niestety nie udało się przeprowadzić kontroli skarbowych u 196 najgroźniejszych polskich mafiosów i aferzystów. Fiskus zajął się tylko co dziesiątym ze wskazanych przez policję bandytów.

Niepokojąco brzmią prognozy rozwoju polskiej mafii. Wraz ze wzrostem migracji zarobkowej Polaków, zwiększą się produkcja oraz przemyt amfetaminy do krajów Europy Zachodniej. CBŚ ostrzega także przed wzrostem przemytu kokainy i heroiny. Co gorsze - polskie gangi nawiązały ścisłą współpracę z kolumbijskimi kartelami oraz tureckimi i bułgarskimi handlarzami narkotyków, którzy umieszczają nad Wisłą swoich stałych rezydentów.

dc1e7ua

Według raportu gangi przygotowują się do uruchomienia w Polsce kilku nielegalnych fabryk papierosów. Fałszywki mogą nawet wyprzeć tytoń przemycany zza wschodniej granicy.

Do największych sukcesów CBŚ w ubiegłym roku bez wątpienie należy rozbicie mafii w Ministerstwie Finansów, układu warszawskiego (w tym zatrzymanie byłego wiceprezydenta stolicy Pawła Bujalskiego) i zlikwidowanie kontrolowanego przez kartele kolumbijskie kanału przerzutowego kokainy do Polski (przechwycono ponad 1300 kg narkotyku). Niemal doszczętnie rozbito najgroźniejsze polskie bandy: mokotowską oraz grupę "Grafa".

Rafał Pasztelański

dc1e7ua

Podziel się opinią

Share
dc1e7ua
dc1e7ua
Więcej tematów