Trwa ładowanie...

W krakowskich knajpach otrzymasz bezpłatnie wodę. Zachęcają do picia "kranówki"

W coraz większej liczbie krakowskich restauracji otrzymamy bezpłatną szklankę wody. Akcja ma pokazać, że "kranówka" jest równie bezpieczna, jak woda z nieekologicznych butelek plastikowych.

Share
W krakowskich knajpach otrzymasz bezpłatnie wodę. Zachęcają do picia "kranówki"
Źródło: WP, Fot: Zenon Kubiak
d32j359

Początkowo niechętnie, ale teraz coraz więcej osób bierze udział w inicjatywie "piję wodę z kranu".

- Serwujemy taką wodę nieodpłatnie. Każdy może do nas przyjść i poprosić o szklankę wody. Wszędzie na zachodzie można bez problemu dostać "tap water", dlatego też chcieliśmy wprowadzić taki zwyczaj u nas. Jest to o wiele bardziej ekologiczne rozwiązanie niż generowanie ogromnych ilości butelek zarówno plastikowych i szklanych, a my chcemy, aby nasi klienci czuli się u nas komfortowo - mówi Wirtualnej Polsce Izabela Chyłek, właścicielka lokalu Pauza In Garden.

d32j359

Woda z kranu posiada minerały w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Ich ilość jest zależna od miejsca np. w Warszawie: jest to ok 250 mg/l, a w Krakowie: ponad 300 mg/l.

Z bezpłatnej szklanki wody najczęściej korzystają rowerzyści i biegacze, którzy ćwiczą na pobliskich błoniach.

- Czasami nie mam gdzie zostawić butelki, dlatego wsiadając na rower, z przyjemnością poproszę o szklankę wody. To niewielki koszt dla restauracji, ale wiem, że w przyszłości przyjdę tam z całą drużyną na inne napoje - mówi Daniel Komyk, rowerzysta.

By przedstawić dane na temat możliwości spożycia wody, MPWiK w Krakowie wykonuje obecnie badania 140 wskaźników fizyko-chemicznych, bakteriologicznych i hydrobiologicznych wody surowej czerpanej na ujęciach wodociągowych, wody pitnej dostarczanej do sieci oraz wody w tej sieci.

- Woda dostarczana mieszkańcom Krakowa spełnia - z dużym zapasem - polskie i europejskie wysokie wymagania jakościowe, dlatego możemy uznać, że woda jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego - informuje MPWiK.

Wszystkie punkty z bezpłatną wodą, można znaleźć na stronie akcji "Piję wodę z kranu".

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d32j359

Podziel się opinią

Share
d32j359
d32j359
Więcej tematów