Trwa ładowanie...

W kilku pomorskich miejscowościach wybory samorządowe odbędą się po raz trzeci

10 pomorskich miejscowości będzie głosować po raz trzeci. Wybory uzupełniające zostaną przeprowadzone tam, gdzie jedna osoba zdobyła dwa mandaty - radnego i wójta lub burmistrza.

Share
W kilku pomorskich miejscowościach wybory samorządowe odbędą się po raz trzeci
Źródło: WP.PL, fot: Tomasz Gdaniec
d4m0xnk

Chmielna, Kościerzyna, Kaliska, Kartuzy, Rumia, Władysławowo, Żukowo to niektóre miejsca, gdzie dojdzie do wyborów po raz trzeci. Zdecydował o tym Komisarz Wyborczy, który wygasił mandaty części radnych. Jego decyzja jest podyktowana uzyskaniem przez te osoby statusu radnego oraz wójta lub burmistrza. Wolne fotele samorządowców staną się więc ponownie elementem gry wyborczej.

Trzecia tura głosowania to szansa dla kandydatów, którym nie udało się do tej pory uzyskać mandatu. Prawo do głosowania przysługiwać będzie wyłącznie mieszkańcom wymienionych miejscowości. Jednak swoją kandydaturę zgłosić może każdy chętny. Również osoby, które wcześniej startowały w innych okręgach lub nie są mieszkańcami gminy.

Organizacja wyborów uzupełniających to nie tylko kampania wyborcza, ale również konkretne pieniądze. We wszystkich siedmiu miejscach trzeba będzie ponownie zorganizować komisje wyborcze, przygotować lokale i wydrukować karty. Procedura elekcji ruszy ponownie, ale tym razem w gminnej skali.

d4m0xnk

Lista miejsc, gdzie zostaną przeprowadzone wybory uzupełniające może się jeszcze wydłużyć. Prawo wymienia funkcje, których nie można łączyć z mandatem radnego. Jeśli nowo wybrani samorządowcy nie zastosują się do przepisów, ich mandat wygaśnie.

- Do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego do dzisiaj wpłynęło 10 postanowień Komisarza Wyborczego o wygaśnięciu mandatów radnych. Pięć postanowień Komisarza Wyborczego w Gdańsku i pięć postanowień Komisarza Wyborczego w Słupsku - powiedziała Wirtualnej Polsce Maja Studzińska z Biura Prasowego Wojewody Pomorskiego.

Sposób i tryb organizacji wyborów uzupełniających określa Kodeks Wyborczy. Ustawa stwierdza, że wybory przeprowadza się w ciągu trzech miesięcy od wygaśnięcia mandatu. Mieszkańcy do urn pójdą najpóźniej na przełomie lutego i marca. Termin jak na razie ustalono jedynie dla gminy Kaliska.

- Wojewoda Pomorski zarządził wybory uzupełniające do Rady Gminy Kaliska w okręgu wyborczym nr 1, a datę wyborów wyznaczył na dzień 22 lutego 2015 roku - dodała Studzińska.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia?

Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy! **

d4m0xnk

Podziel się opinią

Share
d4m0xnk
d4m0xnk
Więcej tematów