Trwa ładowanie...

W Gdańsku powstanie pierwsza klasa o profilu penitencjarnym

W Gdańsku powstanie pierwsza w Trójmieście klasa o profilu penitencjarnym. Porozumienie w tej sprawie podpisała pomorska służba więzienna oraz dyrekcja IV LO w Gdańsku.

Share
W Gdańsku powstanie pierwsza klasa o profilu penitencjarnym
Źródło: Materiały prasowe, Fot: Robert Witkowski
d2sk7dc

- Z propozycją utoworzenia profilu peintencjarnego zgłosił się do nas wiceprezydent Gdańska, Piotr Kowalczuk. Mamy duże doświadczenie w prowadzeniu klas mundurowych. Od dwóch miesięcy na targach edukacyjnych pytaliśmy uczniów o zainteresowanie kształceniem w klasie o profilu „więziennym”. Spotkaliśmy się z bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Wirtualnej Polsce, Elżbieta Januszewska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku.

Uczniowie przez trzy lata edukacji będą realizować sześć przedmiotów kierunkowych. Podczas swojej nauki zostaną zapoznani z praktycznymi aspektami prawa karnego, psychologicznym oraz pedagogicznym postępowaniem wobec więźniów oraz podstawami funkcjonowania służby więziennej. W ramach kształcenia uczniowie będą przechodzić zajęcia z pierwszej pomocy, samoobrony i technik reagowania na agresywne zachowania. W rolę nauczycieli wcielą się certyfikowani instruktorzy sztuk walki, pracujący w służbie więziennej. Integralnym elementem programu będą wizyty studyjne w więzieniach i aresztach śledczych.

d2sk7dc

- Wiadomości, które zdobędą młodzi ludzie to niewątpliwa wartość. Jednak bardzo rzadko wymienia się korzyści wychowawcze. Dzięki takim klasom uczniowie nabierają bardziej obywatelskich, świadomych postaw. Wzrasta szacunek dla munduru oraz prawa, co mocno kontrastuje z ostatnimi wydarzeniami z Legionowa – mówi Wirtualnej Polsce mjr Robert Witkowski, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku.

Samo ukończenie klasy o profilu więziennym nie gwarantuje jeszcze miejsca w służbie. Na ostateczną ocenę składają się jeszcze wyniki testów psychologicznych i sprawnościowych dlatego trudno ocenić ile osób może faktycznie znaleźć pracę w tym zawodzie.

- Bardzo dobry pomysł. Jestem z Trójmiasta i nie ma nigdzie w pobliżu szkoły o podobnym profilu. Zawsze „klasy mundurowe” się mi podobały. Teraz będę mógł chodzić do takiej – mówi Wirtualnej Polsce, Maciej Janisz, uczeń jednego z trójmiejskich gimnazjów.

Pomorscy uczniowie mają do swojej dyspozycji tylko trzy klasy o profilu „penitencjarnym”. Od ubiegłego roku tę ścieżkę mogą wybrać uczniowie w Malborku oraz Barlewiczkach. Gdańskie, IV LO jest znane ze swoich klas mundurowych. Do tej pory w szkole uczą się przyszli pogranicznicy oraz policjanci.

Tomasz Gdaniec, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2sk7dc

Podziel się opinią

Share
d2sk7dc
d2sk7dc
Więcej tematów