Trwa ładowanie...
d18y6d7

W Gdańsku powstanie dziesięć nowych przedszkoli

Będą nowe przedszkola. Gdańsk w ciągu trzech lat chce wybudować dziesięć nowych placówek za łączną kwotę 35 mln zł. Znajdzie się w nich miejsce dla 2,5 tys. dzieci z południowych dzielnic miasta.
Share
W Gdańsku powstanie dziesięć nowych przedszkoli
Źródło: WP.PL, Fot: Wojciech Nieśpiałowski
d18y6d7

- W południowej części miasta osiedla się w ostatnich latach dużo młodych ludzi, w tym małżeństw z potomstwem. Obserwujemy tendencję wzrostową, jeśli chodzi o liczbę dzieci w wieku przedszkolnym zameldowanych w Gdańsku – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Trzy nowe placówki mają powstać w Łostowicach, dwie na Chełmie i Pieckach Migowie i po jednym na Jasieniu, Oruni i Zaspie. Samorządowcy postawili sobie za cel, objęcie 80 proc. wszystkich gdańskich dzieci opieką przedszkolną, czyli na poziomie Unii Europejskiej. W Gdańsku obecnie do przedszkoli uczęszcza 80 proc. 5-latków, 64 proc. 4-latków i 50 proc. 3-latków. Inwestycje te mają pochłonąć 35 mln zł.

To nie jedyne inwestycje, które mają zostać wykonane w gdańskich placówkach edukacyjnych. Włodarze miasta planują pozyskać 70 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze te miałyby zostać przeznaczone na remont i rozbudowę szkół oraz kursy doszkalające dla nauczycieli. Liczba miejsc w szkołach i przedszkolach musi wzrosnąć ze względów prawnych. Znowelizowana ustawa o szkolnictwie nakłada na samorządy obowiązek zapewnienia od 1 września 2015 wszystkim 4-latkom miejsc w przedszkolach, a za dwa lata również 3-latkom.

d18y6d7

– Wiemy od lat, że Gdańsk musi uzupełniać braki w tym zakresie, i konsekwentnie to realizujemy. W ostatnich latach powstały trzy przedszkola modułowe – dodaje Adamowicz. Miesiąc temu zmieniły się również zasady naboru do miejskich przedszkoli. Teraz w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci, których rodzice zameldowani są w Gdańsku. Przy zapisywaniu dziecka trzeba przedstawić zeznanie skarbowe złożone w tutejszym urzędzie. Skąd taka zmiana? Z danych statystycznych wynika bowiem, że 10-12 proc. przedszkolaków mieszka w innych gminach.

Gdańsk jest drugim w Polsce miastem z największą dopłatą do miejskiej edukacji. Każdego roku z miejskiego budżetu przeznaczanych jest ponad 250 mln zł na edukację. Więcej przekazują tylko władze Warszawy.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d18y6d7

Podziel się opinią

Share
d18y6d7
d18y6d7
Więcej tematów