Trwa ładowanie...
d2dbtoc
03-06-2004 23:30

Verheugen: możliwe ograniczenie "podatkowego dumpingu"

Komisarz ds. rozszerzenia Unii Europejskiej
Guenter Verheugen opowiedział się za ustaleniem "pasma"
ograniczającego różnice w wysokości podatków od zysków
przedsiębiorstw i zapewniające "uczciwą" konkurencję podatkową na terenie Wspólnoty. Francja i Niemcy od pewnego czasu domagają się domagają się zmniejszenia stawek podatkowych w krajach "nowej" i "starej" Unii twierdząc, że niskie podatki nowoprzyjętych krajów to nieuczciwa konkurencja.

Share
d2dbtoc

"Rozsądnym posunięciem byłoby ograniczenie konkurencji podatkowej na obszarze europejskiego rynku wewnętrznego oraz Unii Walutowej, do której wkrótce przystąpią nowe kraje" -powiedział Verheugen w czwartek, uczestnicząc w dyskusji zorganizowanej przez niemiecką telewizję publiczną ZDF. "Nie jestem przeciwny konkurencji podatkowej, lecz opowiadam się za wprowadzeniem widełek, których nie można byłoby przekroczyć" - wyjaśnił komisarz.

Verheugen przyznał, że realizacja tego pomysły będzie trudna. "Komisja Europejska nie ma takich uprawnień. Konieczna byłaby jednomyślna decyzja" - dodał. Niskie podatki od zysków firm praktykują z powodzeniem także niektóre dawne kraje Unii - m. in. Irlandia - zauważył.

Francja i Niemcy zabiegają od kilku miesięcy o szybką harmonizację systemów opodatkowania przedsiębiorstw w UE. Wysokości podatku od firm (CIT) jest kwestią kontrowersyjną pomiędzy Niemcami i Francją , a Polską i kilkoma innymi środkowo- i wschodnioeuropejskimi krajami Unii. Kanclerz niemiec Gerhard Schroeder domagał się ostatnio kilkakrotnie wprowadzenia "widełek", które miałyby zapobiegać obniżaniu podatków w nowych krajach Unii. Określane przez kanclerza jako "podatkowy dumping" działania powodują - jego zdaniem - przenoszenie produkcji z Niemiec do krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich.

d2dbtoc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dbtoc
d2dbtoc
Więcej tematów