IAR
wojsko
04-02-2008 (16:40)

Uwaga, rusza pobór do wojska!

Ruszył pobór do wojska. Od dziś do końca kwietnia młodzi ludzie mogą się spodziewać wezwania od Wojskowej Komisji Uzupełnień.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Cezary Siemion z departamentu informacyjnego ministerstwa obrony powiedział, że obowiązkowy pobór w tym roku obejmie przede wszystkim licealistów i uczniów techników z rocznika 1989. Według Cezarego Siemiona, do poboru stanie około 270 tysięcy osób, ale większość z nich nigdy nie zostanie wcielona do wojska. Do armii trafi od 70 do 75 tysięcy osób.

W tym roku do poboru po raz pierwszy staną kobiety, urodzone w latach 1980-90. Będą to absolwentki akademii medycznych i wydziałów psychologii.

Wezwanie do poboru każda osoba otrzymuje listownie. Wiadomości o tym są również zamieszczane na specjalnych plakatach z napisem "obwieszczenie". Brak osobistego wezwania nie zwalnia od stawienia się przed komisją.

Pułkownik Roman Ćwikliński z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego dla Mazowsza ostrzega, że próby oszukiwania komisji mogą się źle skończyć dla poborowych. Chodzi szczególnie o próby "zaniżenia" kategorii zdrowia. Pułkownik Ćwikliński dodał, że z odbycia służby zasadniczej zwalnia młodych ludzi dalsze kształcenie się. Wojsko może jednak powołać poborowego do służby aż do ukończenia 50. roku życia.

Tegoroczny pobór jest ostatnim takim przedsięwzięciem. Od przyszłego roku - decyzją ministra obrony - pobór zostaje zawieszony, a od 2010 roku polska armia ma być w pełni zawodowa. Poprzednia ekipa rządząca uważała, że pobór w tym roku należy zmniejszyć o 10 tysięcy, ale utrzymywać go do 2012 roku. Armia w pełni zawodowa miała zacząć funkcjonować około roku 2013.

Obecnie Wojsko Polskie liczy około 150 tysięcy żołnierzy, z czego około 70 tysięcy to poborowi. Zasadnicza służba wojskowa trwa dziewięć miesięcy.

Polub WP Wiadomości