Trwa ładowanie...
d1bwab5

Uwaga na smog. Lepiej nie wychodzić z domu! Czy jest jakieś rozwiązanie?

Małopolskie powietrze od kilku dni poważnie przekracza dopuszczalne normy pyłu zawieszonego. W związku z tym, Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało oświadczenie, w którym zaleca osobom szczególnie wrażliwym na zanieczyszczenie powietrza, unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni oraz ograniczenie dużego wysiłku fizycznego poza domem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uwaga na smog. Lepiej nie wychodzić z domu! Czy jest jakieś rozwiązanie?
(WP, Fot: Robert Kulig)
d1bwab5

W czasie, kiedy powietrze zagraża zdrowiu, osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i w przypadku wystąpienia duszności stosować się do zaleceń lekarzy. CZK poinformował również szpitale i przychodnie o możliwej zwiększonej liczbie pacjentów z problemami oddechowymi.

By wyjść naprzeciw problemom mieszkańców, stowarzyszenie Logiczna Alternatywa zaapelowało do prezydenta Krakowa o podjęcie nadzwyczajnych działań - m.in. wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej aż do odwołania.

(fot. WP)

Komunikacja miałby być darmowa w te dni, kiedy normy zagrażają zdrowiu krakowian. Tak, jak to ma miejsce aktualnie.

d1bwab5

- Od października nie było w Krakowie dnia, kiedy dobowe stężenie pyłu PM10 byłoby w normie - mówi Łukasz Gibała, przewodniczący Stowarzyszenia. - Z apogeum mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach, kiedy to norma wynosząca 50 µg/m3 była codziennie przekraczana co najmniej dwukrotnie, a w niektórych przypadkach nawet czterokrotnie - dodaje.

Przedstawiciele LA, powołując się na alarmujące dane, informują, że w Krakowie z powodu zanieczyszczeń powietrza jest ok. 600 zgonów rocznie.

Niestety, mimo argumentów, apel stowarzyszenia o wprowadzenie bezpłatnej komunikacji na razie nie wejdzie w życie.

(fot. WP)

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska najwyższe stężenie zanotowano w nocy z 2 na 3 listopada i wynosiło ono 314 µg/m3, a więc 628 proc. normy.

d1bwab5

Po ogłoszeniu wyników badań, prezydent wszczął procedury zabraniające wjazdu do centrum pojazdów powyżej 3,5 tony. Jednak nie wiadomo czy nowe zasady wejdą w życie, ponieważ pogoda ma poprawić się już w niedzielę.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1bwab5

Podziel się opinią

Share

d1bwab5

d1bwab5
Więcej tematów