Trwa ładowanie...

Unikalne laboratorium Politechniki Gdańskiej już otwarte. Będą leczyć z arachnofobii

Politechnika Gdańska wzbogaciła się o laboratoria do przestrzennej wizualizacji. Skorzystają na tym lekarze, piloci i strażacy. Będą tam przeprowadzać próbne operacje i gasić fikcyjne pożary.

Unikalne laboratorium Politechniki Gdańskiej już otwarte. Będą leczyć z arachnofobiiŹródło: Oficjalna strona Politechniki Gdańskiej
d19r2fo
d19r2fo

Politechnika Gdańska wzbogaciła się o unikatowe pomieszczenia badawcze. Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej składa się z dwóch elementów. Sześcienna jaskinia wirtualna jest zbudowana z ekranów emitujących trójwymiarowy obraz. Dodatkowo zainstalowano symulator chodu, który za pomocą specjalnych szyn umieszczono wewnątrz kuli. Połączenie obu elementów stwarza wrażenie poruszania się w innej, wirtualnej rzeczywistości. Urządzenie to pozwala na wędrówki po światach, której do tej pory istniały wyłącznie jako modele matematyczne.

Naukowcy z Politechniki wskazują na trzy podstawowe zastosowania nowego laboratorium. Wyświetlanie obrazu trójwymiarowego pozwala na wizualizację prototypów przygotowywanych urządzeń. Jest to szczególnie użyteczne w przypadku np. badania ergonomii przycisków w kokpicie samolotu. W przypadku badań naukowych umożliwia analizę składu, struktury i właściwości cząsteczek chemicznych.

Wizualizacje 3D pozwalają zwiedzać miejsca, których już nie ma lub są niedostępne. Wiele obiektów historycznych zachowało się jedynie na zdjęciach. Wędrować można zarówno w przeszłość, jak i w przyszłość. "Wehikuł czasu" może nas przenieść np. do świata Pompejów, aby obserwować czasy ich świetności, a także uczestniczyć w historycznej chwili erupcji Wezuwiusza, prowadzącej do ich zagłady.

Laboratorium może okazać się pomocne przy ćwiczeniu umiejętności pilotów, lekarzy czy strażaków. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzniecić wirtualny pożar lub przygotować pacjenta do operacji. Takie testy pomogą usunąć błędy, na które w prawdziwym życiu nie ma miejsca.

d19r2fo

Możliwość generowania alternatywnych rzeczywistości pozwala badać i ukierunkowywać ludzkie zachowania. Okazuje się to szczególnie przydatne w przypadku fobii i stanów lękowych. Chorego na arachnofobię będzie można w asyście psychologów stopniowo oswajać z owadami.

- Oczywiście, istnieje zagrożenie, że wirtualne stanie się bardziej atrakcyjne niż to, co rzeczywiste, albo że rzeczywistość wirtualna będzie stanowić narzędzie manipulacji. Poszukiwanie dróg przeciwdziałania takim zagrożeniom jest jednym z wyzwań badawczych - tłumaczy dr inż. Jacek Lebiedź z Politechniki Gdańskiej.

d19r2fo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19r2fo
Więcej tematów