woda
23-05-2010 (21:45)

Uniejów zagrożony - do akcji wkracza wojsko

W związku z narastającym zagrożeniem powodziowym w Uniejowie (Łódzkie) do pomocy w umacnianiu i podwyższaniu wałów przeciwpowodziowych zostało skierowanych 20 żołnierzy z 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

W województwie łódzkim nadal w 26 gminach obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, a w 8 ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom wód powoli się jednak stabilizuje i ma tendencję spadkową. Tylko poniżej zbiornika Jeziorsko w korycie Warty poziom wody się podnosi.

- Kulminacyjna fala powodziowa na Pilicy przeszła już za Sulejów i wchodzi do zbiornika sulejowskiego. Na Warcie mija obecnie Sieradz i wchodzi do zbiornika Jeziorsko, z którego zwiększono zrzut wody. W związku z tym poziom wody na Warcie w Uniejowie zwiększa się. Osiągnął już 367 cm i o 107 cm przekroczył stan alarmowy. Jest to stan o 21 cm wyższy niż w czasie powodzi z 1997 roku - poinformował dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński.

Dodał, że w związku z narastającym zagrożeniem w Uniejowie do pomocy w umacnianiu i podwyższaniu wałów przeciwpowodziowych zostało skierowanych 20 żołnierzy z 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu.

Poziom wody w rzekach województwa łódzkiego nadal utrzymuje się powyżej stanów alarmowych. Wyjątkiem jest Bzura, gdzie poziom wody przekracza stan ostrzegawczy. Zbiorniki Sulejów (na Pilicy) i Jeziorsko (na Warcie) mają jeszcze odpowiednio 5 i 12% rezerwy objętościowej. Zbiornik sulejowski może przyjąć 4,6 mln m sześciennych, a Jeziorsko 24,9 mln m sześciennych wody.

Powoli stabilizująca się sytuacja na rzekach sprawiła, że nie było konieczności ewakuacji ponad 700 osób z gminy Warta. Do tej pory w całym województwie łódzkim z powodu powodzi na ewakuację zdecydowało się 65 osób. Ewakuowano również 1 tys. zwierząt gospodarczych.

W województwa łódzkim podtopieniu uległo ponad 246 tys. ha, ponad 1700 budynków mieszkalnych, 15 obiektów użyteczności publicznej, 20 obiektów sportowych, 30 szkół, 5 przychodni lekarskich, 3 domy pomocy społecznej, 8 placówek kultury, 18 oczyszczalni ścieków i 95 ujęć wody, 480 km dróg oraz 640 kładek i przepustów drogowych. Z powodu powodzi poszkodowanych jest ok. 33 tys. osób.

Alarm przeciwpowodziowy nadal obowiązuje w 26 gminach: Świnice Warckie, Łęczyca, Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, m. Łęczyca, Poddębice, Wartkowice, Sędziejowice, Łask, Widawa, m. Tomaszów Maz., Inowłódz, Działoszyn, Nowa Brzeźnica, Szadek, Galewice, Wieruszów, Radomsko, Żytno, Gidle, Burzenin, Aleksandrów i Sulejów. W 8 gminach: Witonia, Daszyna, Uniejów, Pęczniew, Zadzim, Dalików, Dobroń, Przedbórz wprowadzono natomiast pogotowie przeciwpowodziowe.

Do walki z powodzią na terenie woj. łódzkiego zaangażowane są wszystkie służby i podmioty ratownicze, a także władze administracji publicznej.

Województwo łódzkie otrzymało z budżetu państwa 2 890 000 zł. Prawie 2 mln z tej kwoty dostaną samorządy gminne, 860 tys. zł samorządy powiatowe, a 60 tys. zł samorząd wojewódzki. - Pieniądze te przeznaczone będą na sfinansowanie najpilniejszych wydatków związanych z prowadzeniem akcji przeciwpowodziowej, m.in. na zakup paliwa do pomp i pojazdów, worków, narzędzi, środków dezynfekcyjnych oraz na wynajem samochodów do przewozu ewakuowanych osób - wyjaśnił Raczyński.

Uruchomiony został magazyn przeciwpowodziowy, z którego wydano dotychczas m.in. ponad 139 000 worków, 1600 m kw. folii izolacyjnej, 1300 m kw geowłókniny, 3 pompy i 1 agregat.

Rozpoczęto zbieranie wniosków z gminnych ośrodków pomocy społecznej dotyczących przyznawania specjalnych zasiłków celowych w wysokości do 6 tys. zł dla osób lub rodzin, które w wyniku powodzi znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji i nie mogą same zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.