Trwa ładowanie...
d22xzgy
Defence24IAR

Ukraińcy twierdzą, że... założyli Polskę

"Rzeczpospolita" pisze o kontrowersyjnym przewodniku, wydanym właśnie we Lwowie. Autorzy "Ukraińskich miejsc w Polsce" twierdzą między innymi, że Kraków to staro ukraińskie miasto, a Mikołaj Rej, Juliusz Słowacki i Jan III Sobieski to Ukraińcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraińcy twierdzą, że... założyli Polskę
(PAP)
d22xzgy

Jeden z twórców przewodnika, deputowany obwodu lwowskiego Rostysław Nowożeniec powiedział tamtejszemu portalowi, że idea narodziła się, po podróżach - jak się wyraził "na nasze etniczne ziemie do Polski".

Książka powstała na podstawie publikacji historyka Towarzystwa naukowego imienia Tarasa Szewczenki, Swiatosława Semeniuka. Twierdzi on, że od V do X wieku niemal pół Europy zamieszkiwały plemiona ukraińskie. Twierdzi on między innymi, że Kraków był staro ukraińskim grodem, który w 999 roku pod naciskiem Niemców dostał się pod polską okupację.

Historyk Jarosław Stępień mówi krótko: tego nie można komentować, to można tylko wykpić. Jak dodaje - jeśli ma sie pieniądze, można wydawać różne bzdury. Dodaje, że młode demokracje często idealizują swoją przeszłość.

d22xzgy

Podziel się opinią

Share

d22xzgy

d22xzgy
Więcej tematów