Trwa ładowanie...
d3c3jqu

Ukraina przyjęła oświadczenie ws. ustawy o IPN

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła oświadczenie, w którym potępiła nowelizację ustawy o IPN. Oczekuje, że prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraina przyjęła oświadczenie ws. ustawy o IPN
(WP.PL)
d3c3jqu

Jest też apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy - informuje PAP.

Oświadczenie powstało w wyniku konsultacji parlamentarnej komisji spraw zagranicznych z szefami klubów parlamentarnych, przedstawicielami MSZ Ukrainy oraz ekspertami.

Nowelizacja ustawy o IPN jest wymierzona przede wszystkim w zwrot "polskie obozy śmierci", które pojawiają się w zagranicznych mediach. Wprowadza do ustawy o IPN kary za zakłamywanie historii przez przypisywanie Polsce i Polakom współudziału w Holokauście.

d3c3jqu

"Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie (...) lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega karze grzywny lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości" - brzmi zapis ustawy. Kolejny punkt łagodzi karę w przypadku działania nieumyślnego (grzywna lub ograniczenie wolności.

Sprawa wywołała zamieszanie na arenie międzynarodowej. Zaniepokojenie ustawą wyraził prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. "Prawda historyczna wymaga otwartej rozmowy i dialogu, a nie zakazów" - napisał w specjalnym komunikacie. MSZ w Kijowie podkreślało z kolei, że "ukraińska tematyka wykorzystywana jest w polityce wewnętrznej Polski".

d3c3jqu

Zobacz: Ambasador Izraela "Ostrzegaliśmy przed publikacją projektu ustawy"

d3c3jqu

Podziel się opinią

Share
d3c3jqu
d3c3jqu
Więcej tematów