ycipk-1aqrcd

Udawały głuchonieme i liczyły na zarobek. Polacy nie dali się nabrać

Policja zatrzymała trzy oszustki, które udawały głuchonieme i - wykorzystując współczucie ludzi - naciągały turystów oraz mieszkańców Krakowa. Kobiety, jak się okazało Rumunki, zatrzymali policjanci w cywilu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kobietom grozi kara od sześciu miesięcy do 10 lat więzienia
Kobietom grozi kara od sześciu miesięcy do 10 lat więzienia (Policja)
ycipk-1aqrcd

Policję zawiadomili przechodnie, którzy zwrócili uwagę na zachowanie "głuchoniemych", które prosiły o datki pieniężne na chodniku przy pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed dworcem w Krakowie. Okazało się, że kobiety, kiedy są same, doskonale porozumiewają się między sobą głosem. Na miejsce wysłano trzech nieumundurowanych funkcjonariuszy.

- Trzy młode kobiety faktycznie dawały popis aktorstwa. Udawały osoby głuchonieme i zaczepiały przechodniów, w tym jednego z mundurowych - relacjonuje w rozmowie z Wirtualną Polską mł. insp. Sebastian Gleń z małopolskiej policji.

Kobiety nie kryły zdziwienia, gdy trzech przechodniów wyciągnęło legitymacje służbowe.

ycipk-1aqrcd

- Zbite z tropu oszustki nie próbowały nawet uciekać. Dwie z nich mają po 18 lat, trzecia 26 lat. Wszystkie zatrzymane oszustki to obywatelki Rumunii pochodzenia romskiego - dodaje policjant.

Przeczytaj też: Plaga oszustów w centrum Warszawy. Wyłudzają pieniądze "na głuchego"

"Na dzieci i Narodowe Centrum Pomocy"

Przy kobietach funkcjonariusze znaleźli kartki z "listami darczyńców", czyli tak naprawdę osób oszukanych.

ycipk-1aqrcd

Jak wyjaśnia rzecznik małopolskiej policji, z zapisków wynika, że oszukiwani ludzie wpisywali się na listę i podawali miasto zamieszkania oraz kod pocztowy. Oszustki dopisywały kwoty darowizny, ale te były prawdopodobnie zwykle zawyżane, żeby zachęcić innych do przekazywania większych datków.

"Głuchonieme" miały też kartki z symbolami osób niepełnosprawnych, flagą Polski i różnych międzynarodowych organizacji. Na jednej z ulotek napisano, że kobiety należą do Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci Inwalidów w Europie, które zbiera pieniądze na bardzo szczytny cel, jakim jest budowa "Narodowego Centrum Pomocy".

Kobietom grozi kara od sześciu miesięcy do 10 lat więzienia.

ycipk-1aqrcd

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

U nas 500+ a na Węgrzech samochód od państwa. Pomysły Orbana na politykę socjalną

ycipk-1aqrcd
ycipk-1aqrcd