Trwa ładowanie...
d30a0yi

Udawały głuchonieme i liczyły na zarobek. Polacy nie dali się nabrać

Policja zatrzymała trzy oszustki, które udawały głuchonieme i - wykorzystując współczucie ludzi - naciągały turystów oraz mieszkańców Krakowa. Kobiety, jak się okazało Rumunki, zatrzymali policjanci w cywilu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kobietom grozi kara od sześciu miesięcy do 10 lat więzienia
Kobietom grozi kara od sześciu miesięcy do 10 lat więzienia (Policja)
d30a0yi

Policję zawiadomili przechodnie, którzy zwrócili uwagę na zachowanie "głuchoniemych", które prosiły o datki pieniężne na chodniku przy pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed dworcem w Krakowie. Okazało się, że kobiety, kiedy są same, doskonale porozumiewają się między sobą głosem. Na miejsce wysłano trzech nieumundurowanych funkcjonariuszy.

- Trzy młode kobiety faktycznie dawały popis aktorstwa. Udawały osoby głuchonieme i zaczepiały przechodniów, w tym jednego z mundurowych - relacjonuje w rozmowie z Wirtualną Polską mł. insp. Sebastian Gleń z małopolskiej policji.

Kobiety nie kryły zdziwienia, gdy trzech przechodniów wyciągnęło legitymacje służbowe.

d30a0yi

- Zbite z tropu oszustki nie próbowały nawet uciekać. Dwie z nich mają po 18 lat, trzecia 26 lat. Wszystkie zatrzymane oszustki to obywatelki Rumunii pochodzenia romskiego - dodaje policjant.

Przeczytaj też: Plaga oszustów w centrum Warszawy. Wyłudzają pieniądze "na głuchego"

"Na dzieci i Narodowe Centrum Pomocy"

Przy kobietach funkcjonariusze znaleźli kartki z "listami darczyńców", czyli tak naprawdę osób oszukanych.

d30a0yi

Jak wyjaśnia rzecznik małopolskiej policji, z zapisków wynika, że oszukiwani ludzie wpisywali się na listę i podawali miasto zamieszkania oraz kod pocztowy. Oszustki dopisywały kwoty darowizny, ale te były prawdopodobnie zwykle zawyżane, żeby zachęcić innych do przekazywania większych datków.

"Głuchonieme" miały też kartki z symbolami osób niepełnosprawnych, flagą Polski i różnych międzynarodowych organizacji. Na jednej z ulotek napisano, że kobiety należą do Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci Inwalidów w Europie, które zbiera pieniądze na bardzo szczytny cel, jakim jest budowa "Narodowego Centrum Pomocy".

Kobietom grozi kara od sześciu miesięcy do 10 lat więzienia.

d30a0yi

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

U nas 500+ a na Węgrzech samochód od państwa. Pomysły Orbana na politykę socjalną

d30a0yi

Podziel się opinią

Share

d30a0yi

d30a0yi
Więcej tematów