Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
ipn
08-06-2005 (20:20)

TVN: Jaruzelski był agentem Informacji Wojskowej

Z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej
wynika, że Wojciech Jaruzelski był tajnym współpracownikiem
osławionej Informacji Wojskowej - podała telewizja TVN. Jaruzelski odmówił jej komentarza w tej sprawie, powołując się na
"obecną atmosferę lustracyjną".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Stacja poinformowała o znalezionej w archiwach IPN korespondencji między Sztabem Generalnym a szefem Głównego Zarządu Informacji Wojskowej, gdzie pojawia się nazwisko "Jeruzelski Wojciech". Według "Faktów" TVN mimo tego błędu nie ma wątpliwości, że chodzi o Jaruzelskiego, wówczas podpułkownika.

W przedstawionej przez stację notatce biograficznej z maja 1949 r. sporządzonej przez oficera Informacji Wojskowej, jej autor pisze prawdopodobnie o Jaruzelskim, że jest on tajnym informatorem o pseudonimie Wolski, zwerbowanym 23 marca 1946 r. Według tej notatki, Jaruzelski to "dobry tajny współpracownik, nadający się na rezydenta".

Cytowany przez stację historyk Antoni Dudek zwrócił uwagę, że Jaruzelski, mimo ziemiańskiego pochodzenia, robił błyskawiczną karierę w ówczesnym wojsku.

IW była, uzależnionym od Związku Radzieckiego i Armii Czerwonej, organem kontrwywiadu wojskowego działającym w Polsce w latach 1944 - 1957, odpowiedzialnym obok Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego za masowe represje wśród żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz ludności cywilnej. Następnie (1957) przekształcony w Wojskową Służbę Wewnętrzną - Ministerstwa Obrony Narodowej.

Sam Jaruzelski powiedział, że nasilają się ataki, pomówienia i polowanie na jego osobę. Ja wiąże to z tym, że ukazała się moja książka "Pod prąd", która obnaża wiele wstydliwych spraw dla polityków i historyków i liczę się z tym że będę obiektem polowania, aby zagłuszyć to, co ja tam piszę i dokumentuję - powiedział Jaruzelski.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.