ycipk-4g7kx2

Trzęsienie ziemi zakopało chińską broń nuklearną?

Ponad 30 "źródeł promieniowania"
zostało pogrzebanych pod gruzami w wyniku trzęsienia ziemi w chińskiej prowincji Syczuan - podała agencja Xinhua, powołując się na ministra ochrony środowiska Zhou
Shengxiana. W piątek "New York Times" pisał, że w tym regionie znajduje się broń nuklearna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trzęsienie ziemi zakopało chińską broń nuklearną?
(AFP)
ycipk-4g7kx2
Podziel się

Galeria

[

Podziel się
ycipk-4g7kx2

]( http://wiadomosci.wp.pl/chiny-po-trzesieniu-ziemi-6038684173644417g )
Chiny po trzęsieni ziemi

Podziel się

Wszystkie te "źródła" - z wyjątkiem dwóch - zostały już jednak zabezpieczone i generalnie sytuacja jest bezpieczna - podkreśliła Xinhua.

Associated Press przypomina, że wcześniej władze chińskie twierdziły, iż wszystkie obiekty nuklearne na obszarze dotkniętym trzęsieniem ziemi są bezpieczne. Nie podano żadnych szczegółów, np. dotyczących ewentualnych uszkodzeń.

ycipk-4g7kx2

Oba "źródła promieniowania", których dotąd nie zabezpieczono, są już zlokalizowane. Ograniczono dostęp do terenów, na których się znajdują. Wkrótce mają zostać "przetransportowane w bezpieczne miejsca" - zapewnił minister.

Xinhua poinformowała jedynie, że pod gruzami zasypane zostały "obiekty nuklearne i źródła promieniowania służące celom cywilnym". Na stronie internetowej rządu chińskiego informowano, że chodzi o obiekty energetyczne, reaktory oraz wytwórnie paliwa nuklearnego, składnice odpadów, a także materiały służące do badań naukowych i celów medycznych.

Associated Press pisze, powołując się na przedstawiciela wydziału bezpieczeństwa nuklearnego w resorcie ochrony środowiska, że w prowincji Syczuan, dotkniętej trzęsieniem, nie ma elektrowni atomowych. Ów przedstawiciel imieniem Li (odmówił podania nazwiska) nie chciał odpowiedzieć na pytanie, jakiego rodzaju obiekty nuklearne znajdują się w tej prowincji. Powiedział jedynie, że powszechnym zastosowaniem dla materiałów radioaktywnych są "skalpele gamma" używane do usuwania tumorów.

Francuski Instytut Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Nuklearnego podaje, że w prowincji Syczuan jest kilka ważnych obiektów nuklearnych, w tym reaktor badawczy, dwa obiekty do produkcji paliwa nuklearnego i dwie bazy broni nuklearnej.

ycipk-4g7kx2

Z kolei "New York Times" pisał przed kilku dniami, że w Syczuanie znajduje się "główny obiekt", w którym produkowane są głowice nuklearne, a także laboratorium, w którym projektowana jest broń nuklearna oraz - jak twierdzą eksperci - tajny skład broni nuklearnej w tunelach wydrążonych w zboczu górskim.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4g7kx2

ycipk-4g7kx2
ycipk-4g7kx2