Trwa ładowanie...
d3usy08

Trzech gdynian padło ofiarą skimmingu. Trwa policyjne śledztwo

Trzech gdynian padło ofiarą przestępstw elektronicznych. Podczas wypłat z bankomatów stracili łącznie 1,7 tys. zł. Sprawą zajmuje się już policja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trzech gdynian padło ofiarą skimmingu. Trwa policyjne śledztwo
(Policja)
d3usy08

Wypłacanie pieniędzy z bankomatu wydaje się być na pozór prostą operacją. Włożenie karty, wpisanie kodu PIN oraz wybór środków. Tak też myślało trzech mieszkańców Gdyni, którzy padli ofiarą skimmingu w centrum miasta.

Jest to przestępstwo polegające na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej w celu stworzenia jej kopii. Tak przygotowana karta działa na tych samych zasadach co oryginał, obciążając konto niczego nieświadomego właściciela.

Karta może zostać skopiowana w każdym miejscu, gdzie dokonuje się płatności za jej pomocą. Zazwyczaj jest ona duplikowana przez nieuczciwego sprzedawcę lub jak w tym wypadku, za pomocą specjalnej nakładki, instalowanej w bankomatach. Do kopiowania służy małe urządzenie, zawierające czytnik kart oraz pamięć pozwalającą na zapisywanie zawartości pasków magnetycznych. Urządzenie to podłącza się następnie do komputera i kopiuje zawartość. Większość poszkodowanych przez kilka tygodni nie ma świadomości, że stali się ofiarami przestępstwa. Sprawa zazwyczaj wychodzi na jaw dopiero, gdy klienci weryfikują swoje rachunki bankowe.

d3usy08

Tak też było w przypadku mieszkańców Gdyni. Do jednego z nich zadzwonił pracownik z zapytaniem, czy wypłacał pieniądze poza granicami kraju. Gdy ten zaprzeczył wdrożono procedurę blokowania karty. Przestępcy zdążyli zabrać mężczyźnie ponad 800 zł. Całej trójce zaś ponad 1,7 tys. zł.

- Wczoraj przyjęliśmy zgłoszenie. Jednak sprawa nie jest tak ewidentna jak mogłoby się wydawać. Obecnie jest to zakwalifikowane jako przestępstwo elektroniczne. Zanim nie prześledzimy historii karty – gdzie i jakie operacje były wykonywane, nie możemy jednoznacznie mówić o skimmingu. Do przestępstwa mogło również dojść podczas płacenia przez internet – informuje Wirtualną Polskę, kom. Michał Rusak, rzecznik prasowy gdyńskiej policji.

Nieprzyjemnych sytuacji tego typu można jednak uniknąć. Wystarczy wykazać się przezornością oraz zdrowym rozsądkiem. Nie należy korzystać z bankomatów, wzbudzających podejrzenie, a podczas wpisywaniu hasła trzeba zasłonić klawiaturę drugą ręką lub portfelem.

Tomasz Gdaniec, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3usy08

Podziel się opinią

Share
d3usy08
d3usy08
Więcej tematów