Trwa ładowanie...
ycipk-3tl0ct
IAR
kraków

Trybunał Stanu: prezydent Krakowa nadal ma immunitet


Trybunał Stanu nie uchylił immunitetu prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu. Jest on również sędzią Trybunału. Sędziowie Trybunału uznali, że wniosek prokuratury nie jest udokumentowany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trybunał Stanu: prezydent Krakowa nadal ma immunitet
(PAP)
ycipk-3tl0ct

Sędzia-sprawozdawca Andrzej Jan Szwarc tłumaczył, że we wniosku nie udowodniono zarzutów wobec Majchrowskiego - w tym niepowiadomienia o przestępstwie, to jest o korupcyjnej propozycji złożonej przez przedsiębiorcę pogrzebowego. Szwarc mówił, że nie ma żadnych dowodów, iż Majchrowski mógł uznać informację za wiarygodną w takim stopniu, by uznać, że ma obowiązek powiadomienia o niej prokuratury. Tylko przy takiej świadomości można odpowiadać za niepowiadomienie o przestępstwie.

Uchylenia immunitetu domagała się kielecka prokuratura okręgowa, na wniosek prokuratury rejonowej w Busku Zdroju. Wątek ten wcześniej dwukrotnie badała krakowska prokuratura, ale nie dopatrzyła się winy prezydenta.

Sam Majchrowski uważa sprawę za atak polityczny i zemstę za przegrane przez PiS wybory na prezydenta Krakowa.

ycipk-3tl0ct

Zdaniem adwokata Majchrowskiego, profesora Zbigniewa Hołdy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, orzeczenie Trybunału jest takie, jakie powinno być w państwie prawa.

16-osobowy skład Trybunału Stanu, z jego przewodniczącym, I prezesem Sądu Najwyższego Lechem Gardockim na czele, jednogłośnie oddalił wniosek prokuratury. Decyzja Trybunału jest ostateczna. Bez uchylenia immunitetu sędziemu Trybunału Stanu nie można postawić zarzutu.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3tl0ct

ycipk-3tl0ct
ycipk-3tl0ct