Trwa ładowanie...

Trójmiejscy studenci wspierają akcję "Dwa wymazy i do bazy"

W środę rozpoczęła się dwudniowa, ogólnopolska akcja „Dwa Wymazy i Do Bazy”. Organizator, fundacja DKMS we współpracy z 130 uczelniami otworzy punkty rejestracji dawców szpiku w 54 miastach w tym w Trójmieście.

Trójmiejscy studenci wspierają akcję "Dwa wymazy i do bazy"Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d2kkg4e
d2kkg4e

W organizowaną akcję włączyły się wszystkie największe trójmiejskie uczelnie – Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Akademia Marynarki Wojennej. Zarejestrować się będzie można łącznie w dziesięciu punktach na terenie Trójmiasta. Dokładne terminarz dostępny jest na stronie organizatora.

- Zarejestrowałem się i zapomniałem o tym po kilku miesiącach dostałem telefon, że ktoś potrzebuje mojego szpiku. Decyzję podjąłem natychmiast. Pobrano mi krew. Teraz mam dziadka w USA – mówi Wirtualnej Polsce Mariusz Tryka, jeden z dawców.

Dawcą może zostać każda osoba w wieku od 18 do 55 lat o wadze minimum 50 kg. Zajmuje to tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia.

- Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że obecnie najbardziej śmiertelną chorobą pośród dzieci jest rak krwi – mówi Wirtualnej Polsce Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.

d2kkg4e

Celem fundacji jest rejestracja możliwie dużej liczby potencjalnych dawców. Pod koniec marca DKMS zorganizował rejestracja dawców szpiku dla 3,5-letniej Hani. Dziewczynka choruje na białaczkę. Lekarzom udało się wywołać remisję choroby. Jest to stan, gdy białaczka przebiega bezobjawowo. Zazwyczaj trwa od sześciu do ośmiu miesięcy. Wówczas najlepiej przeprowadzić przeszczep. W wypadku białaczki, remisję można wywołać tylko raz dlatego znalezienie dawcy to walka z czasem.

W Polsce na swojego genetycznego bliźniaka każdego roku czeka ponad 2 tys. osób. Szansa na jego odnalezienie waha się między 1:2000 a 1:3000000. Obecnie w całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 770 tys. potencjalnych dawców. Jednak każdego roku szpik tylko 700 z nich jest zgodny z antygenami chorych.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2kkg4e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kkg4e
Więcej tematów