Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Sposoby na znalezienie pracy w sektorze farmaceutycznym, jak zacząć, na co zwracać uwagę

Przemysł farmaceutyczny to niezwykle rozległa branża, a także dziedzina charakteryzująca się wprowadzaniem co po chwilę medycznych innowacji w zakresie technologii wytwarzania leków, jak i wprowadzania ich do obiegu. Sam sektor farmaceutyczny składa się z różnych uzupełniających się jednostek i podmiotów, takich jak produkcja, kontrola jakości, zapewnienie jakości, sprawy regulacyjne leków, prawa intelektualne, transfer technologii, badania i rozwój. W szeroki zakres obowiązków pracowników tego resortu wchodzą zatem wszelkie czynności i działalności związane z formułowaniem i rozwojem programów wytwórczych lekarstw, utrzymywaniem laboratoriów analitycznych, prowadzeniem badań klinicznych nad nowymi rozwiązaniami, nadzór nad całością kwestii dotyczących bezpieczeństwa farmakoterapii, a także sprzedaż oraz marketing.

Share
d1u8q37

Rozeznanie w tak skomplikowanej mozaice powiązań i obowiązków pracowniczych może przyprawić o istny zawrót głowy. Jeżeli jesteś świeżo po studiach i dopiero wchodzisz na rynek pracy, jako świeżo urodzony farmaceuta, wydaje się, że niezwykle trudno jest się przebić. Jednak rynek jest nadal bardzo chłonny, a specjaliści zwłaszcza w zawodach medycznych, co uwidocznił w szczególności okres pandemii koronawirusa, są stale poszukiwani. W rzeczywistości jest wiele miejsc pracy, ale musisz zrozumieć kilka zasad, aby dobrze się odnaleźć na rynku pracy. Szczęśliwie są sprawdzone sposoby na znalezienie pracy w sektorze farmaceutycznym.

Sposoby na znalezienie pracy w sektorze farmaceutycznym w Trójmieście

Zacznijmy od spraw oczywistych. Musisz być gotowy do pracy i dynamiczny, aby mądrze pokierować swoją przyszłą karierą w branży farmaceutycznej. Być może będziesz musiał ubiegać się o różne stanowiska, nie do końca odpowiadające Twoim oczekiwaniom, dopóki nie znajdziesz odpowiedniego dla siebie miejsca. Tak naprawdę istnieje wiele sposobów na znalezienie pracy w przemyśle farmaceutycznym, a ten tekst ma za zadanie wskazać kilka z nich. Zarówno tych najprostszych i najbardziej oczywistych, jak i tych wymagających nieco więcej czasu i skupienia. Przedstawimy je w odniesieniu do rynku farmaceutycznego w Trójmieście.

Po pierwsze - nie wolno oczekiwać od siebie samego, że znasz się na wszystkim i możesz robić wszystko! Zanim zaczniesz szukać posady w sektorze farmaceutycznym usiądź w spokoju i zastanów się w czym tak naprawdę czułbyś się najlepiej, jaki dział najbardziej odpowiadałby Twoim osobistym preferencjom i oczekiwaniom? Generalnie sektor farmaceutyczny podzielić możemy na kilka działów. Mamy zatem dział zajmujący się szeroko pojętymi badaniami klinicznymi. Co za tym stoi? Z pewnością sporo wyjazdów i delegacji zawodowych. Jeżeli zostaniesz przykładowo monitorem badań klinicznych większość swego czasu będziesz poświęcał na wizytowaniu szpitali i innych placówek naukowych prowadzących badania nad nowymi lekami czy metodami leczenia farmakologicznego. Liczyć też możesz na przydatne szkolenia, prowadzone przez profesjonalistów z branży. Tacy monitorzy zarabiają bardzo godnie (nawet do 20 tysięcy złotych miesięcznie!), ale to zawód przeznaczony dla osób, które naprawdę nie boja się trudnych wyzwań i charakteryzują się sporym zasobem energii do działania.

d1u8q37

Sektor farmaceutyczny stale poszukuje też specjalistów w zakresie monitorowania działań niepożądanych leków. Nowych specyfików na rynku nie brakuje i ciągle powstają modyfikacje już istniejących lekarstw czy szczepionek. Czym się charakteryzuje ta praca? Przede wszystkim jest znacznie spokojniejsza od tej przedstawionej powyżej. Wiele firm farmaceutycznych pozwala na pracę z domu, a pracodawcy tak naprawdę szukają pracowników specjalizujących się w "pharmacovigilance" w całej Polsce, nie tylko w Trójmieście. Jeżeli marzysz o pracy, która kończy się tradycyjnie około godziny 15 i widzisz siebie przed monitorem komputera, może to być opcja idealna właśnie dla Ciebie. To stanowisko nie pożera tak strasznie czasu jak monitor badań klinicznych, więc jeśli po pracy chcesz mieć jeszcze sporo czasu na rozwijanie swojej pasji czy rozmowy z rodziną, to pomyśl właśnie o monitorowaniu działań niepożądanych leków.

Jest jeszcze stanowisko nieco zbliżone do obu wymienionych powyżej. To specjalista zajmujący się rejestracją leków. Jeżeli szukasz pracy jako farmaceuta w Trójmieście, to może być całkiem łatwa do zdobycia właśnie na tym stanowisku. Wszystkie duże miasta szukają osób, które dobrze czują się podczas pracy z dokumentacją i potrafią odnaleźć się we współpracy z większą grupą ludzi. No właśnie - praca w tym konkretnym dziale to przede wszystkim przygotowywanie wniosków refundacyjnych na leki, a jest to zajęcie typowo zespołowe. Jeżeli laki przygotowywane są na rynek europejski, a nie tylko polski, to może przydać się (a nawet w niektórych przypadkach być konieczna) dobra znajomość języków obcych.

Praca w aptece

Last but not least, praca w aptece. Z tym najbardziej kojarzy się zawód farmaceuty i można go śmiało polecić osobom, które posiadają szeroką wiedzę na temat lekarstw i potrafią nawiązać dobry kontakt z ludźmi. Osoby które chcą pracować w tym zawodzie, mają za sobą ukończone 5 i pół roku studiów magisterskich na kierunku farmacja. Mimo to powinny nadal na bieżąco dokształcać się w tej dziedzinie - o tym zresztą jeszcze wspomnimy w dalszej części naszego tekstu. Praca w aptece jest nie mniej odpowiedzialna niż pozostałe działy farmacji., Trzeba przecież umieć dobrze doradzić klientowi przy zakupie leków, zaproponować ewentualny zamiennik lub reagować szybko w przypadku braku lekarstwa, które jest bardzo w danym momencie potrzebne. W Trójmieście nie brakuje aptek działających od wielu lat na rynku, więc jest gdzie się orientować o pracę na takim stanowisku.

Po tym krótkim przedstawieniu branży i wymogów możemy przystąpić teraz do meritum naszego tekstu. Zatem, jakie są sposoby na znalezienie pracy w sektorze farmaceutycznym, specyficznie w Trójmieście? XXI wiek to oczywiście wiek internetu. Zatem pierwsze co możesz zrobić to odwiedzić różne strony z ofertami pracy. Rozmaite portale internetowe pokazują oferty, które mogą odpowiadać właśnie Twoim wymaganiom i oczekiwaniom, a także (co nie jest mniej istotne) Twojemu dotychczasowemu doświadczeniu. Załóżmy przykładowo, że interesuje Cię praca w aptece w jednym z miast w Trójmieście. Jak do tego podejść? Po prostu zobacz oferty w Trójmieście na GoWork. Wystarczy tam wpisać oczekiwane stanowisko pracy, miejscowość lub miasto i już po chwili wskazane zostaną ewentualne miejsca i sposoby aplikacji w promieniu 20 kilometrów od zaznaczonej lokacji. To oczywiście tylko przykładowa strona z ofertami pracy. Na takich portalach jest zwykle możliwość zarejestrowania się i otrzymywania bezpłatnych powiadomień drogą e-mail, jeśli tylko zwolnią się jakieś wakaty. Przeglądanie dobrej strony internetowej może zapewnić dodatkowe i cenne informacje o ewentualnym miejscu przyszłej pracy, a poza tym wiąże się z tym duża oszczędność cennego czasu.

d1u8q37

Skoro już o cudzie internetu mowa, to warto zaistnieć także na wszelkich tematycznych grupach. Mogą to być zorganizowane grupy na Facebook lub na serwisach społecznościowych w rodzaju twittera. Prawda jest taka, że istnieje wiele grup aktywnie monitorowanych przez specjalistów z branży farmaceutycznej, które dostarczają Ci bezpłatnych informacji nie tylko na temat rekrutacji, ale także o kształtowaniu umiejętności i technik zawodowych. Powinieneś zatem koniecznie dołączyć do takich grup w różnych serwisach społecznościowych i aplikacjach. W im większej ilości miejsc zaistniejesz tym lepiej dla Ciebie i może już za chwilę pojawi się ten wyczekiwany meil z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.

Lokalne agencje pracy dla sektora medycznego

Poza tym warto zawsze zarejestrować się w lokalnych agencjach pracy. W Trójmieście istnieje wiele wyspecjalizowanych podmiotów doradczych, które potrafią doskonale pokierować Tobą i pomóc w odnalezieniu wymarzonej posady. Wiadomo, ze licho nie śpi i zdarzyć się mogą po prostu... oszuści i naciągacze. Zanim zdecydujesz się na współpracę z jakąś agencją pracy, dowiedz się koniecznie więcej na jej temat - choćby od znajomych czy przyjaciół, którzy korzystali już z jej usług.

Jeżeli nie jesteś już debiutantem i w niejednej aptece szlifowałeś już swoje umiejętności teoretyczne oraz praktyczne, zadbaj o dobre referencje. Oczywiście z referencjami jest tak, że mogą, ale wcale nie muszą pomóc w znalezieniu dobrej pracy, ale przynajmniej dają ci możliwość wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej. Możesz łatwo uzyskać referencje od swoich byłych pracodawców lub chociażby kolegów, którzy już pracują w branży. Nie ma się co wstydzić się i śmiało prosić o pomoc gdzie się tylko da. Gra idzie o bardzo wysoką stawkę - o Twoją karierę w sektorze farmaceutycznym!

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Zawody medyczne, w tym zawód farmaceuty, mają to do siebie, że mile widziane jest stałe poszerzanie swojej wiedzy. Warto więc porobić dodatkowe kursy kierunkowe. Kolejna prawda jest taka, że to czego uczymy się na studiach z naszych podręczników, jest zupełnie inne niż to, z czym mamy faktycznie do czynienia w czasie codziennej pracy w branży farmaceutycznej. Branża ta oparta jest bowiem na praktycznych umiejętnościach, które bezwzględnie trzeba opanować aby wyspecjalizować się w swojej pracy, niezależnie zresztą od tego, czy jest to sprzedaż, czy raczej prace badawczo-rozwojowe. Możesz dołączyć do dowolnego szkolenia praktycznego, które przyda się w Twojej pracy. A działy kadr i techniczne również będą preferować kandydatów, którzy mają dodatkową wiedzę i szkolenia. Ponadto wiele takich instytutów zapewnia gwarancje pracy lub przynajmniej informuje o rozmowach kwalifikacyjnych. I to jest Twoja kolejna szansa na pozytywny start!

d1u8q37

To właśnie na swoich konkretnych umiejętnościach należy się najbardziej skoncentrować, a nie na potencjalnym wynagrodzeniu: Jeśli jesteś profesjonalistą na poziomie podstawowym, powinieneś skoncentrować się na umiejętnościach, których będziesz się uczyć w tej pracy, a nie na zarabianiu pieniędzy. Wynagrodzenie powinno być sprawa drugorzędną, jeśli chcesz się naprawdę czegoś nauczyć. Oczekuje się również od kandydatów do pracy w sektorze farmaceutycznym, że będą posiadać podstawową wiedzę na temat procesów, których uczą się podczas długoletnich studiów na poziomie uniwersytetu czy uczelni medycznej. W miarę zdobywania wiedzy i umiejętności odpowiednio wzrośnie również Twoja pensja. Na wszystko przyjdzie czas!

Artykuł sponsorowany
d1u8q37

WP Wiadomości na:

d1u8q37
d1u8q37
Więcej tematów