Troje dzieci zmarło po podaniu popularnej szczepionki

Holenderskie władze zawiesiły stosowanie u dzieci jednej z partii szczepionki Prevenar przeciwko pneumokokom. Ostatnio w krótkim czasie po zaszczepieniu preparatem zmarła trójka niemowląt - podaje Reuters.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Preparat Prevenar (w Stanach występujący pod nazwą Prevnar), produkowany przez największą firmę farmaceutyczną świata Pfizer, jest jedną z najczęściej podawanych szczepionek na świecie. W zeszłym roku producent sprzedał preparat za prawie trzy miliardy dolarów. Szczepionka stosowana jest również w Polsce.

Rzecznik holenderskiego Instytutu Zdrowia RIVM powiedział, że rocznie zdarzało się około 5-10 zgonów po otrzymaniu szczepionki. Jednak teraz w krótkim czasie nastąpiły trzy zgony noworodków. - Jest to bardzo niepokojące, więc postanowiliśmy zawiesić całą partię preparatu - powiedział rzecznik.

Rzeczniczka firmy Pfizer zapewnia, że w sprawie śmierci noworodków wszczęto dochodzenie, ale jak na razie nie wykryto żadnego związku pomiędzy podaniem szczepionki Prevenar a późniejszymi zgonami. Na razie zawieszono całą partię preparatu - 110 tys. dawek - z której pochodziły szczepionki podane zmarłym dzieciom.

Co do pozostałych partii preparatu nie ma żadnych zastrzeżeń. Dlatego też będzie on nadal podawany dzieciom.

Polub WP Wiadomości