Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
praca
27-06-2007 (19:05)

Tradycyjne cygańskie patelnie ze spółdzielni Romów

W Szczecinku w woj. zachodniopomorskim uroczyście otwarto romską spółdzielnię socjalną specjalizującą się w ręcznym wytwarzaniu tradycyjnych cygańskich patelni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Spółdzielnia nazywa się Khetane ("Wspólnie"), zatrudnia 10 osób - 6 Romów i 4 Polaków - które do niedawna były bezrobotne, oraz menedżera organizującego ich pracę.

To dla nas bardzo ważny dzień. Spółdzielnia jest wielką szansą dla Romów na polepszenie swojego życia i podniesienie swojej wartości. Praca Romów z Polakami pozwoli na wzajemne, bliższe poznanie się obu narodowości. Mam nadzieję, że ta spółdzielnia przyczyni się do likwidacji bariery i uprzedzeń w stosunku do Romów - powiedział Roman Chojnacki, prezes Związku Romów Polskich.

Spółdzielcy są przekonani, że miedziane i cynkowane patelnie z cygańską duszą odniosą rynkowy sukces.

Są trwałe, nie ma ich dziś w sprzedaży, a my jesteśmy prawdziwymi mistrzami w ich wytwarzaniu. Od 30 lat używam cynowanej patelni dziadka i nie zmieniłbym jej na żaden teflon - powiedział Adam Waszczykowski, jeden z założycieli Khetane.

Według Waszczykowskiego, Khetane przyczyni się również do renesansu zanikającego zawodu kotlarza, który od lat był jedną romskich specjalności.

Spółdzielcy ze Szczecinka wybór profilu działalności poprzedzili starannymi badaniami marketingowymi. Wynika z nich, że na patelnie powinien być popyt nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech i Austrii.

Pierwszym krokiem w budowie sieci dystrybucji ma być założenie internetowego sklepu, potem będziemy wchodzić do hurtowni i punktów sprzedaży, które oferują tzw. etniczne produkty - powiedziała Joanna Chojnacka, sekretarz Związku Romów Polskich.

Szczecinecka spółdzielnia jest jedną z czterech tego typu firm w Polsce utworzonych w ramach unijnego projektu "Partnerstwa dla aktywizacji zawodowej Romów przez narzędzia gospodarki społecznej", na który przeznaczono prawie 1,7 mln euro.

"Spółdzielnie socjalne nie tylko mają dać Romom zatrudnienie z wykorzystaniem ich specyficznych umiejętności, ale przede wszystkim zmienić ich wizerunek jako osób, które unikają pracy i pokazać Romów jako rzetelnych i odpowiedzialnych pracowników " - powiedziała Anna Rostocka, dyrektor polskiego biura Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji, która jest jednym z partnerów wspierających unijny projekt.

Pozostałe romskie spółdzielnie utworzono w Sławnie w woj. zachodniopomorskim, Krakowie i Olsztynie.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.