Tokajew wybrany na drugą kadencję. Urzędujący prezydent zdobył 81 proc. głosów
Kasym-Żomart Tokajew wygrał przedterminowe wybory w Kazachstanie, otrzymując 81,31 proc. głosów – podaje Centralna Komisja Wyborcza. Do urn poszło 8,3 mln obywateli, frekwencja wyniosła 69,44 proc. Nad poprawnością organizacji wyborów czuwali międzynarodowi obserwatorzy.
Przedterminowe wybory prezydenckie w Kazachstanie odbyły się 20 listopada. Wzięło w nich udział sześciu kandydatów. 22 listopada Centralna Komisja Wyborcza podsumowała ostateczne wyniki wyborów prezydenckich w Kazachstanie.Według wyników kandydaci otrzymali następujące wsparcie: Kasym-Żomart Tokajew (Koalicja Ludowa) – 6 milionów 456 tysięcy 393 głosujących, czyli 81,31 proc., Zhiguli Dairabajew (Ludowo-Demokratyczna Partia Patriotyczna "Auył") – 271 tysięcy 641 wyborców, tj. 3,42 proc., Karakat Abden (Krajowy Związek Zawodowych Pracowników Socjalnych) – 206 tysięcy, tj. 2,60 proc., Meiram Kazhyken (Współpraca Związków Zawodowych Kazachstanu "Amanat") – 200 tysięcy 907 wyborców, tj. 2,53 proc., Nurlan Auesbayev (Ogólnonarodowa Partia Socjaldemokratyczna) – 176 tysięcy 116 wyborców, tj. 2,22 proc., a Saltanat Tursynbekova (Republikańskie Stowarzyszenie Publiczne Qazaq Anałary – Dasturge Żoł) – 168 tysięcy 731 wyborców, tj. 2,12 proc. Przeciw wszystkim kandydatom zagłosowało 460 tysięcy 484 wyborców, tj. 5,8 proc. wyborców.Najwyższą frekwencję wyborczą odnotowano w obwodzie żetysujskim – 81,42 proc., a najniższą w Ałmaty – 28,72 proc. Frekwencja wyborcza za granicą wyniosła 88,47 proc., a swój głos oddało 11 360 osób.
Tokajew: uczciwa i otwarta kampania
Głosowanie miało miejsce w 10 101 lokalach wyborczych, w tym w 68 lokalach zorganizowanych w 53 placówkach dyplomatycznych Kazachstanu na całym świecie. Wybory obserwowało 641 przedstawicieli z 35 państw oraz międzynarodowych organizacji, w tym m.in. Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR), Wspólnoty Niepodległych Państw, Zgromadzenia Międzyparlamentarnego Państw Członkowskich WNP, Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, Organizacji Państw Turkijskich, Zgromadzenia Parlamentarnego Państw Turkijskojęzycznych, Szanghajskiej Organizacji Współpracy i Organizacji Współpracy Islamskiej. Komentując proces wyborczy, zagraniczni obserwatorzy pochwalili wysoki poziom jego organizacji. Nikt nie zgłosił żadnych naruszeń podczas głosowania. Wybory w Kazachstanie relacjonowało także 254 akredytowanych dziennikarzy zagranicznych.
– Wybory odbyły się zgodnie z prawem i uczciwie. Kandydaci swobodnie odwiedzali regiony, spotykali się z wyborcami i prowadzili kampanię. Nie było żadnych ograniczeń dla nikogo. Każdy wyborca miał wolność wyboru. Dlatego ta kampania była uczciwa i otwarta. Będziemy jasno i konsekwentnie realizować reformę konstytucyjną. Przechodzimy do nowej formy ustroju politycznego kraju. W gospodarce nastąpią fundamentalne zmiany. Poprawimy dobrobyt obywateli. Aby urzeczywistnić wszystkie te cele, potrzebujemy jedności – podkreśla prezydent Tokajew.
Przemawiając 20 listopada po głosowaniu, Kasym-Żomart Tokajew powiedział, że pod koniec roku ogłosi datę wyborów parlamentarnych "Rozmawialiśmy o tym, że nowe partie otrzymają rejestrację, ten proces trwa. Sztucznie nie możemy rejestrować partii, łamiąc prawo. Tworzymy sprzyjające warunki i wierzę, że przed rozpoczęciem wyborów parlamentarnych kilka partii będzie w stanie spełnić odpowiednie warunki i się zarejestrować. Uważam, że leży to w naszym interesie" – powiedział prezydent Kasym-Żomart Tokajew.
Nowy mandat dla reform
Zgodnie z ostatnimi zmianami w kazachstańskiej konstytucji Kasym-Żomart Tokajew został wybrany na 7-letnią kadencję bez prawa do reelekcji.
Odpowiadając na pytanie dziennikarzy, czy siedem lat wystarczy, aby spełnić wszystkie obietnice złożone ludziom, Kasym-Żomart Tokajew powiedział: "Wierzę, że tych siedem lat wystarczy, ponieważ to długi czas w życiu każdego człowieka . Najważniejsze jednak, że w naszym kraju nie będzie monopolu na władzę. Będzie tego zakaz, to bardzo ważny punkt".
Kasym-Żomart Tokajew odniósł się także do polityki zagranicznej Kazachstanu. – Musimy prowadzić wielowektorową politykę zagraniczną. Wielokrotnie mówiłem, że Kazachstan powinien być oddany Karcie Narodów Zjednoczonych i prowadzić pokojową politykę.
- Przeprowadzone wybory prezydenckie mają szczególne znaczenie dla rozwoju kraju z punktu widzenia konsolidacji społeczeństwa, która umacnia się przez cały bieżący rok. Akceptacja przez ponad 77% mieszkańców Kazachstanu reformy konstytucyjnej w czerwcowym referendum była demonstracją poparcia obywateli dla bieżących działań rządu – napisał Sekretarz Stanu Kazachstanu Yerlan Karin w Telegramie.
- Pewne zwycięstwo Kasyma-Żomarta Tokajewa, który w wyniku głosowania otrzymał ponad 80% głosów, świadczy o wysokim poparciu obywateli zarówno dla bieżących, jak i planowanych w przyszłości działań władz. Wybory po raz kolejny potwierdziły, że dziś społeczeństwo i władze są zgodne co do perspektyw rozwoju kraju. Ogólnie można stwierdzić, że pierwszy etap dużego cyklu wyborczego zakończył się sukcesem. Kolejnym etapem są wybory do Parlamentu oraz maslichatów (lokalnych ciał ustawodawczych). W rezultacie, po wzmocnieniu konsolidacji społeczeństwa i władzy, ukształtowaniu stabilnego systemu instytucji państwowych, nasz kraj uzyskuje niezbędny margines bezpieczeństwa i stabilności w trudnych warunkach globalnych zawirowań – powiedział Yerlan Karin.
To siódme wybory prezydenckie od czasu uzyskania przez kraj niepodległości w 1991 r. Pierwotnie wybory prezydenckie miały się odbyć w 2024 r., a parlamentarne w 2025 r. Jednak we wrześniu prezydent wezwał do przedterminowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych, twierdząc, że do utrzymania tempa reform po czerwcowym referendum ogólnokrajowym potrzebny jest nowy mandat.
CKW wyznaczyła datę złożenia przysięgi przez wybranego Prezydenta Republiki Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa na 26 listopada 2022 r.
WP Wiadomości na: