Trwa ładowanie...
dnkx6qp
22-12-2011 09:05

Poważne zagrożenie dla mieszkańców woj. śląskiego

Bardzo wysokie stężenie pyłu w powietrzu utrzymuje się od kilku dni w woj. śląskim. We wtorek w Zabrzu dobowe normy zostały przekroczone o ponad 1200% Urząd marszałkowski ostrzega przed ryzykiem wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.

dnkx6qp
dnkx6qp

Według informacji działającego przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we wtorek dopuszczalne normy stężenia pyłu przekroczone zostały w Zabrzu o 1244%, Rybniku o 1086%, Sosnowcu o 856%, Wodzisławiu o 728%, Gliwicach o 582 proc., Żywcu o 540%, Katowicach o 468%, Częstochowie o 396% Dąbrowie Górniczej o 350%, Tychach o 290%, Cieszynie o 110% i Bielsku-Białej - o 94%

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie pogoda będzie sprzyjała utrzymywaniu się wysokiego stężenia pyłu w woj. śląskim. Oznacza to, że przez całą dobę będą utrzymywały się bardzo wysokie przekroczenia dopuszczalnych stężeń pyłu - szczególnie w miastach, a także w kotlinach górskich, dolinach i obniżeniach terenu.

Na tych obszarach szczególnie dotkliwa będzie tzw. niska emisja, będąca przede wszystkim efektem spalania węgla oraz śmieci w domowych kotłowniach i piecach. Jednym z jej składników jest tzw. pył zawieszony będący mieszaniną cząstek stałych i ciekłych. Zawiera m.in. drobinki węgla (sadzy), substancje lotne: siarczany, azotany, chlorki, a także substancje toksyczne: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany.

Pył groźny dla zdrowia? Urząd ostrzega

Ponieważ w aglomeracjach katowickiej i rybnicko-jastrzębskiej, Częstochowie oraz powiatach żywieckim i wodzisławskim dobowe stężenie pyłu zawieszonego przekroczyło alarmowy próg 200 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, urząd marszałkowski woj. śląskiego wydał ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.

dnkx6qp

Jak napisano w ostrzeżeniu, najbardziej narażeni na drażniące działanie pyłu zawieszonego są osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i na niewydolność krążenia (szczególnie starsi i dzieci), a także wykonujące wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu. Chorym - w razie nasilenia niekorzystnych objawów - specjaliści zalecają kontakt z lekarzem.

Osoby najmocniej odczuwające skutki zanieczyszczeń powietrza powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni oraz wysiłku fizycznego na powietrzu - zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu. Zaleca się też, by chorzy mający trudności z oddychaniem pozostawali w zamkniętych pomieszczeniach.

Po konsultacji ze specjalistami samorząd woj. śląskiego zaapelował do mieszkańców rejonów, gdzie występują najwyższe stężenia zanieczyszczeń, o: ograniczenie ruchu samochodowego, rezygnację ze spacerów z dziećmi, ograniczenie spalania paliw takich, jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie - gdzie to możliwe - do ogrzewania pomieszczeń gazu bądź grzejników elektrycznych.

dnkx6qp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnkx6qp
Więcej tematów