WP
IAR

Ten kraj bije rekord świata w liczbie nowotworów skóry

Duńskie dziewczęta i młode kobiety dzierżą niestety smutny światowy rekord w liczbie zachorowań na raka skóry w stosunku do liczby ludności - poinformowano w Kopenhadze. Chodzi o najgroźniejszą postać nowotworów zwaną czerniakiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Należy zachować umiar przy opalaniu się
Należy zachować umiar przy opalaniu się (AFP, Fot: Mychele Daniau)
WP

Zdaniem specjalistów, w większości przypadków można uniknąć tej choroby zachowując ostrożność i umiar przy opalaniu się na słońcu, a przede wszystkim - rezygnując z solariów. Dunki w wieku od 15 do 39 lat, mimo że nie mieszkają w specjalnie słonecznym kraju, wyprzedzają pod tym względem nawet Australijki i Nowozelandki. W słonecznej Australii choroba ta dotyka 21 kobiet na 100 tysięcy, w Danii - 24.

Liczba zachorowań wśród młodych kobiet na czerniaka w Danii rośnie co roku. W opinii onkologów, jedną z przyczyn jest moda na opaleniznę i masowe korzystanie ze słońca, a głównie z solariów. Duńskie przepisy dotyczące poziomu promieniowania UV w solariach są zbyt liberalne i należy je zaostrzyć - twierdzą specjaliści. Wzywają też, by wzorem wielu krajów zezwolić na korzystanie z solariów osobom dopiero od 18. roku życia.

Polub WP Wiadomości
WP
WP