Trwa ładowanie...
d2zylwl
aborcja

Temat zakazu aborcji znów wrócił do Sejmu. Posłowie zajmą się nim w styczniu

Temat całkowitego zakazu aborcji powraca. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia złożyła w Sejmie, w trybie petycji, własny projekt ustawy. Sejmowa komisja zajmie się nim w styczniu. Co zrobią posłowie PiS, którzy mają większość w komisji ds. petycji?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Temat zakazu aborcji znów wrócił do Sejmu. Posłowie zajmą się nim w styczniu
(PAP, Fot: Marcin Obara)
d2zylwl

Federacja złożyła swój projekt w Sejmie - jak informuje "Gazeta Wyborcza" - 14 września. Trafił tam w trybie petycji, co oznacza, że tym razem nie była potrzebna akcja zbierania co najmniej 100 tys. podpisów, jak jest to wymagane w przypadku projektów obywatelskich.

Propozycja Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia bardzo przypomina odrzucony w październiku projekt fundacji Pro - Prawo do Życia oraz konserwatywnego Instytutu Ordo Iuris. Według proponowanych przez Federację zapisów aborcja byłaby całkowicie zakazana. W projekcie zmieniono też nazwę obowiązującej obecnie ustawy: zamiast określenia "płód" używa się zapisu "dziecko poczętę". Zgodnie z propozycją Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia „kto powoduje śmierć dziecka poczętego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech”. Projekt nie przewiduje karania kobiety, która poddała się aborcji, wprowadza natomiast zakaz sprzedaży środków wczesnoporonnych lub tabletek „dzień po”.

- Kwestia tak fundamentalna powinna być dyskutowana na forum parlamentu. Tryb petycji nie może być wykorzystywany do wprowadzania ustaw tylnymi drzwiami - ocenił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" poseł Sławomir Piechota z Platfromy Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej Komisji ds. petycji.

d2zylwl

Co może zrobić z petycją komisja? Może wystąpić do marszałka Sejmu z inicjatywą ustawodawczą, skierować dezyderat do rządu, by zajął się daną ustawą, wystąpić do komisji sejmowej z prośbą o opinię do projektu lub zdecydować, że w ogóle nie będzie się nim zajmować. Decyzję w tej sprawie posłowie zajmą w styczniu.

Prawo i Sprawiedliwość ma większość w komisji. Z ustaleń "Gazety Wyborczej" wynika jednak, że tym razem posłowie PiS głosować będą tak jak opozycja. - Będziemy głosować za tym, żeby nie rozpatrywać tego projektu, nie jesteśmy od tego, by zajmować się tak trudnymi sprawami - powiedział "GW" poseł Andrzej Smirnow z PiS.

Oprac.: Violetta Baran

d2zylwl

Podziel się opinią

Share
d2zylwl
d2zylwl
Więcej tematów