Trwa ładowanie...
d3p11vj

Tani węgiel na Śląsku! Kolejki już się ustawiają

Ciepła zima i zwały zalegającego węgla mocno wpłynęły na wiosenne ceny surowca. „Tak tanio jeszcze nie było” – mówią klienci. Za tonę hurtownicy zapłacą nawet o 400 złotych mniej, czyli ok. 150 złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tani węgiel na Śląsku! Kolejki już się ustawiają
(KHW)
d3p11vj

Europejska gospodarka węglem stoi. To wnioski, które jednoznacznie wypłynęły ze spotkania branży górniczej w Katowicach. A gdy dodamy do tego gwałtownie spadające ceny, możemy spodziewać się obniżek we wszystkich sektorach.

- Węgiel jest dobrym wskaźnikiem cen. Ma wpływ na cenę energii, a ta gdyby byłaby wysoka, obywatele z trudnością pokrywaliby faktury. Tak tanio jeszcze nie było – mówiła Wirtualnej Polsce Mercedes Martin Gonzalez, szefowa Narodowego Związku Firm Górniczych w Hiszpanii, podczas spotkania branżowego w Katowicach.

Dlatego wszyscy zacierają ręce i w kolejkach ciężarówek ustawiają się po surowiec w wiosennych cenach. I choć najbardziej odczuje to branża energetyczna, klienci indywidualni też się cieszą.

d3p11vj

- Kopalniany miał lub drobniejszy sort węgla chętnie kupuję ze skupów czy prosto z ciężarówki. Na placu tona "groszka" (węgiel średniej wielkości - przyp. red.) kosztuje ponad 600 złotych. Jak kupisz od hurtownika, dużo mniej – odpowiada jeden z mieszkańców Nikiszowca.

Teoretycznie wartość energetyczna węgla dla przedsiębiorców jest dużo mniejsza, ale przy różnicy blisko 400 złotych za tonę, może kusić również klientów indywidualnych.

- Ten węgiel nadaje się do palenia w domowych paleniskach, ale nie jest wskazany. Najgorsze jest to, że dymi i jest uciążliwy. Spółki energetyczne nie mają takich problemów, mają piece innej technologii – mówi Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Katowickiego Holdingu Węglowego i dodaje, że KHW nie sprzedaje węgla osobom prywatny, a jedynie hurtowym odbiorcom.

Ceny węgla są już tak niskie, że część branży oskarża konkurencję o dumping. A jako pierwsza obniżki zapoczątkowała Kompania Węglowa, tłumaczą się oszczędnościami.

d3p11vj

- Wszystkie transakcje, które zawarliśmy z naszymi kontrahentami są rynkowe. Kompania Węglowa konsekwentnie realizuje w ten sposób program naprawczy. Jednym z jego elementów jest aktywna polityka handlowa oraz sprzedaż części zapasów znajdujących się na zwałach. Ich dalsze utrzymywanie na obecnym poziomie, w przypadku braku płynności, byłoby niedopuszczalne i postawiłoby Kompanię Węglową przed groźbą upadłości. Zawierając rynkowe transakcje na sprzedaż węgla zarząd KW kierował się odpowiedzialnością za firmę oraz troską o kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy – powiedział rzecznik prasowy KW S.A.

Dlatego tona węgla w hurcie może kosztować nawet 150 złotych. I jak mówi Mercedes Martin Gonzalez, przełoży się to na wszystkie ceny w Europie.

Robert Kulig, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3p11vj

Podziel się opinią

Share
d3p11vj
d3p11vj
Więcej tematów