Jego pismo zainicjowało antysemicką nagonkę w marcu 1968 r.
Porwanie i zabójstwo syna były dla szefa PAX-u ogromnym ciosem, po którym z trudem powrócił do normalnego życia. Do końca życia żywił też zawziętą nienawiść do wszystkich Żydów, co znalazło odbicie w jego działalności. Piasecki był posłem na sejm PRL od 1965 (jednocześnie przewodniczącym Koła Poselskiego PAX). W marcu 1968 r. popierał antyinteligencką i antysemicką nagonkę zorganizowaną przez partyjną frakcję Mieczysława Moczara. "Słowo Powszechne" wspólnie z "Trybuną Ludu" zainicjowało prasową kampanię antysemicką. I co ciekawe, autorzy pierwszego artykułu na ten temat (prawdopodobnie Piasecki i Przetakiewicz) okazali się znacznie bardziej agresywni niż redaktorzy "Trybuny". To właśnie oni po raz pierwszy użyli słowa "syjonizm". A cały artykuł dziwnie przypominał dawne publikacje ONR-u, chociaż uwzględniał aktualną sytuację i nie zabrakło w nim ataków na Izrael i RFN.
Piasecki widział, że Gomułka traci na popularności, toteż chciał zadbać o dobre stosunki z jego potencjalnymi następcami. Miał przy tym nadzieję, że zmiana ekipy rządzącej umożliwi mu realizację marzenia o własnej partii politycznej. Gdy dostrzegł, że Moczar nie wykorzystał swojej szansy, rozpoczął starania o przychylność Gierka. Regularnie podróżował na Śląsk, chcąc dojść do porozumienia ze wschodzącą gwiazdą polskiej sceny politycznej. I natychmiast poparł towarzysza Edwarda, gdy ten zastąpił Gomułkę w efekcie krwawych wydarzeń grudniowych w 1970 r. Piasecki nie dostał jednak zgody na utworzenie własnej partii politycznej, za to w ramach rekompensaty powołano do Rady Państwa. Wtedy chyba ostatecznie zrozumiał, że jego ambicje nigdy się nie spełnią.
W połowie dekady Gierka u wodza pojawiły się poważne problemy ze zdrowiem. Miał kłopoty z oddychaniem, z trudem się poruszał. Po ciężkiej chorobie Bolesław Piasecki zmarł 1 stycznia 1979 r. Został pochowany na Cmentarzu na Powązkach w Warszawie.
Fragmenty książki Sławomira Kopra "Życie prywatne elit władzy PRL" publikujemy dzięki uprzejmości wydawnictwa "Czerwone i Czarne".
(js)