Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
fundusze europejskie
18-09-2017 16:27

SZYBKO, SZYBCIEJ, FUNDUSZE. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Bez zbędnych wstępów: blisko 3,47 mld euro – taką pulą środków dysponuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. To więcej niż roczny budżet Czarnogóry! Być może część z tej kwoty zostanie przeznaczona na Twój projekt.

SZYBKO, SZYBCIEJ, FUNDUSZE. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.Źródło: Materiały prasowe
d1fictr
d1fictr

Środki Programu w przeliczeniu na złotówki wyglądają jeszcze bardziej imponująco – to blisko 15 mld zł. Ale wiedz, że mimo tak ogromnych pieniędzy, przyznawanie dotacji idzie bardzo sprawnie – dotychczas wydaliśmy 32% z dostępnych zasobów na 1410 umów o łącznej kwocie dofinansowania prawie 5 mld zł! Czyli – obrazowo – więcej niż roczny budżet San Marino.

Wpływ Funduszy Europejskich na nasze otoczenie potwierdzają nie tylko statystyki, ale co najważniejsze – to po prostu widać. W każdym dużym mieście, jak i małej gminie naszego regionu można zobaczyć ich ślady: lepsze drogi, nowe pociągi, odpowiednio wyposażone szkoły i więcej miejsc pracy – wylicza Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

Wciąż prawie 70% środków jest w puli. Taka szansa szybko się nie powtórzy. Co musisz wiedzieć przed złożeniem własnego projektu?

RPO, czyli co?

Regionalny Program Operacyjny (RPO) to po prostu środki z Funduszy Europejskich na rozwój województw – zwiększenie konkurencyjności regionów oraz poprawę jakości życia ich mieszkańców. Każde województwo ma nieco inną sytuację gospodarczą. Niejednokrotnie inne są też potrzeby katowiczanina i warszawianki. To jeden z powodów, dla których środki RPO są zarządzane na poziomie regionu. W Śląskiem za zarządzanie nimi odpowiadają 3 instytucje: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Śląskie Centrum Przedsiębiorczości oraz Wojewódzki Urząd Pracy.
Wsparcie dla projektów składanych w ramach naborów udzielane jest w formie dotacji bezzwrotnej, wynoszącej nawet do 95% wydatków kwalifikowalnych. Oznacza to, że wkład własny w realizację Twojego pomysłu wynosi w takim przypadku tylko 5% wartości całego projektu. Resztę finansuje Unia Europejska!

d1fictr

Na co są dotacje?

• Prowadzenie badań i wprowadzanie innowacji → oś I. Nowoczesna gospodarka
• Usprawnianie cyfrowych usług publicznych → oś II. Cyfrowe Śląskie
• Rozwijanie przedsiębiorstw → oś III. Konkurencyjność MŚP
• Unowocześnianie źródeł energii → oś IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna
• Poprawa stanu środowiska → oś V. Ochrona środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów
• Podnoszenie jakości dróg i transportu publicznego → oś VI. Transport
• Szkolenia i staże zawodowe oraz zakładanie firm → oś VII. Regionalny rynek pracy
• Szkolenia dla pracowników → oś VIII. Regionalne kadry gospodarki opartej na wiedzy
• Pomoc osobom wykluczonym → oś IX. Włączenie społeczne
• Ulepszenie usług społecznych i zdrowotnych → oś X. Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna
• Podniesienie poziomu kształcenia → oś XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego
• Poprawa warunków kształcenia → oś XII. Infrastruktura edukacyjna

Kto może otrzymać dotację?

Podmiot, który otrzymuje dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich, to tzw. beneficjent. Informacja o tym, kto może nim zostać, jest każdorazowo podawana w ogłoszeniu konkretnego konkursu. Mogą to być m.in.:
• firma
• fundacja - stowarzyszenie
• instytucja publiczna
• spółdzielnia mieszkaniowa

Czy osoba prywatna może otrzymać wsparcie?

Owszem, w pośredni sposób. Osoby prywatne mogą uczestniczyć w projektach finansowanych z unijnych środków, np. biorąc udział w szkoleniach lub bezpłatnych stażach. Wiele osób pozyskuje również dofinansowanie na założenie własnej firmy.
Fundusze Europejskie przekładają się w ostatecznym rozrachunku na lepszą jakość życia wszystkich mieszkańców regionu. To dzięki nim możemy jeździć po nowych drogach, korzystać ze zmodernizowanych oczyszczalni i cieszyć się wolnymi miejscami w przedszkolu dla naszych dzieci.

Zainteresowany/zainteresowana?

Na terenie województwa śląskiego funkcjonuje Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE), na którą składają się Główny Punkt Informacyjny w Katowicach oraz Lokalne Punkty Informacyjne w: Częstochowie, Sosnowcu, Bielsku-Białej i Rybniku. Możesz w nich liczyć na rzetelną i bezpłatną pomoc – zarówno przy składaniu wniosku, jak i jego późniejszej realizacji.
Natomiast po dokładne informacje o ogłaszanych naborach i prawidłowej realizacji projektu najlepiej udać się na szkolenie lub spotkanie informacyjne z ekspertami.

d1fictr

Gotowy/Gotowa? Zacznij od strony: www.slaskieprzyspieszamy.pl

To nie tylko obszerna baza wiedzy na temat RPO, ale także przyjazny przewodnik po konkursach.

www.facebook.com/razemzmieniamyslaskie/ - Polub nas na Facebooku! Już wkrótce ruszy tam konkurs z cennymi nagrodami!

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d1fictr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fictr
Więcej tematów