ycipk-1pfaqh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szkoły w Kansas walczą z teorią Darwina

Zarząd oświaty stanu Kansas postanowił, że uczniowie mają się uczyć w szkołach tez podważających teorię ewolucji gatunków Darwina. Decyzja toruje drogę do nauczania religijnych koncepcji kreacjonizmu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szkoły w Kansas walczą z teorią Darwina
(AFP)
ycipk-1pfaqh

Zarząd uchwalił stosowne standardy nauczania biologii stosunkiem głosów 6 do 4 we wtorek, kiedy w całych Stanach Zjednoczonych odbyły się wybory do władz lokalnych i stanowych oraz plebiscyty powszechne, decydujące o przyjęciu rozmaitych projektów legislacyjnych.

Krytycy zarządu, zdominowanego przez religijnych Republikanów, powiedzieli po głosowaniu, że Kansas staje się "pośmiewiskiem kraju i całego świata". W stanie tym w 1999 r. w ogóle zakazano nauczania teorii Darwina, chociaż w dwa lata później uchylono ten zakaz.

Wtorkowa decyzja w Kansas jest jednak już kolejną z serii podobnych podejmowanych w ostatnich latach w USA, gdzie zwłaszcza na konserwatywnym południu i środkowym zachodzie lokalne władze edukacyjne starają się zastępować teorię ewolucji teorią "rozumnego projektu".

ycipk-1pfaqh

Głosi ona, że wszystkie żywe stworzenia, także człowiek, nie rozwinęły się z jednego organizmu, lecz zostały "zaprojektowane przez bliżej nieokreśloną istotę rozumną". Teoria ta nie precyzuje, że chodzi o Boga, i jej zwolennicy przedstawiają ją jako alternatywną teorię naukową.

Przeciwnicy "rozumnego projektu" - w tym przytłaczająca większość naukowców - uważają, że jest to w istocie pogląd religijny, nowa wersja kreacjonizmu, czyli tezy, że świat i wszystkie istoty żywe zostały stworzone w ciągu siedmiu dni przez Boga.

W miasteczku Dover w Pensylwanii miejscowa rada szkolna zobowiązała nauczycieli biologii w szkołach publicznych do odczytywania tekstu podważającego prawdziwość darwinizmu i odsyłającego do podręcznika, który uczy teorii "rozumnego projektu".

Część rodziców i liberalna Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU) zaskarżyła radę do sądu o naruszanie konstytucyjnego rozdziału religii od państwa. Proces toczył się przez sześć tygodni; w grudniu ma zapaść werdykt.

ycipk-1pfaqh

Rada w Dover przegrała tymczasem wybory - we wtorek wybrano nową, złożoną z Demokratów i zwolenników teorii Darwina.

Tomasz Zalewski

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1pfaqh

ycipk-1pfaqh
ycipk-1pfaqh