Szef radiowej Trójki odwołany

Dyrektor radiowej Trójki Krzysztof Skowroński został odwołany. Nowym dyrektorem została Magda Jethon - podaje Polska Agencja Prasowa. Informacje te potwierdziła rzeczniczka spółki Agata Broda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef radiowej Trójki odwołany
(PAP)

Jak powiedział pełniący obowiązki prezesa zarządu Polskiego Radia Robert Wijas, zarząd uznał, że Magda Jethon będzie lepszym dyrektorem na - jak się wyraził - te trudne czasy.

- Każdy prezes ma prawo dobierać sobie współpracowników, ale Trójka odniosła ogromny sukces, stworzyliśmy z jej zespołem coś niepowtarzalnego - przełamaliśmy tę niemoc mediów publicznych, pokazaliśmy, że można robić misję, która jest jednocześnie ciekawa. Rosła słuchalność i przerywanie tego jest grzechem - skomentował swoje odwołanie Skowroński.

- Nagle okazało się, że to pasmo sukcesów nie wystarcza, ale takie jest już życie publiczne w Polsce że strona merytoryczna nie ma znaczenia - dodał.

Wiceprzewodniczący rady nadzorczej Polskiego Radia Bogusław Kiernicki ocenił decyzję odwołania dotychczasowego szefa Trójki jako "działanie na szkodę spółki". Zapowiedział, że część rady nadzorczej na pewno będzie się domagała wyjaśnień w tej sprawie.

Dodał, że nie zna szczegółów tej decyzji - czy podjął ją sam pełniący obowiązki prezesa, czy też była to decyzja całego zarządu. Wyjaśnił, że jest to istotne, ponieważ w przekonaniu części rady nadzorczej Robert Wijas niezgodnie z prawem został pełniącym obowiązki prezesa.

Przypomniał, że część rady nadzorczej zaskarżyła powołanie Wijasa, które według nich miało się odbyć zbyt małą liczbą głosów.

O nadchodzącym odwołaniu Skowrońskiego głośno zrobiło się ponad tydzień temu, gdy "Gazeta Wyborcza" opublikowała wyniki audytu w Polskim Radiu. Audytorzy mieli stwierdzić m.in. "nieprawidłowości przy wypłacie honorariów dziennikarskich dla Skowrońskiego". Jak podawała gazeta Skowroński miał osobiście zatwierdzać wypłatę własnych honorariów np. za przeprowadzony wywiad, choć mógł to robić tylko prezes zarządu. W sumie - wg. "Gazety Wyborczej" - audytorzy zakwestionowali 90% tych wypłat na kwotę 120 tys. zł.

Skowroński zaprzeczył by zatwierdzał własne honoraria. Zapowiedź Wijasa, że jeśli wyniki audytu się potwierdzą Skowroński zostanie odwołany, komentował: - Te zarzuty się nie potwierdzą, bo nieprawda nie może się potwierdzić chyba, że u Orwella.

Po zapowiedziach odwołania Skowrońskiego list w jego obronie opublikowała "Rzeczpospolita". Podpisani pod nim dziennikarze, publicyści, artyści, a także słuchacze Trójki oświadczyli, że niepokoi ich szukanie "formalnych pretekstów" do zwolnienia Skowrońskiego. W liście podkreślono też, że Trójka pod jego kierownictwem znów stała się "radiem dla inteligentów", wzrasta jej słuchalność, a działalność jej dyrektora jest jednym z nielicznych przykładów, że w ostatnich latach coś zmieniło się na lepsze.

Skowroński był szefem Trójki od lipca 2006 r.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.