Trwa ładowanie...
d18xprc

Szef niemieckiego MSZ odwołał wizytę w Warszawie

Sigmar Gabriel miał dziś spotkać się z Witoldem Waszczykowskim, ale nie przyjedzie do Polski. Nowego terminu rozmów nie podano.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (PAP)
d18xprc

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel odwołał zaplanowaną na tę niedziele (21.05.17) wizytę w Warszawie. Polskie ministerstwo spraw zagranicznych jako przyczynę podało "nieprzewidywalne okoliczności”.

Sigmar Gabriel i Witold Waszczykowski ustalili podczas rozmowy telefonicznej, że spotkanie odbędzie się w "najbliższym możliwym terminie", ale nie podano konkretnej daty. Obaj politycy mieli rozmawiać w Warszawie m.in. o reformie Unii Europejskiej.

W piątek 19 maja pierwszą oficjalną wizytę w Warszawie złożył prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Nawiązując do dyskusji o Europie wielu prędkości niemiecki prezydent mówił, że Polska jest częścią rdzenia Europy i jest potrzebna do przezwyciężenia kryzysu wspólnoty. Steinmeier wyraził przy tym nadzieję, że Komisja Europejska i Polska będą kontynuować dialog i dążyć do porozumienia, które odpowiada - jak się wyraził - europejskiem wyobrażeniom o wartościach. Steinmeier przypomniał, że to co łączy partnerów w Europie to demokracja, wolność i praworządność.

d18xprc

Do wizyta niemieckiego prezydenta w Polsce doszło dopiero dwa miesiące po jego zaprzysiężeniu. Można to uznać za sygnał ochłodzenia relacji. Poprzedni prezydenci Niemiec wybierali Warszawę jako cel jednej z pierwszych wizyt.

DW, dpa / Wojciech Szymański

Przeczytaj także:
Steinmeier w Warszawie: Polska należy do rdzenia Europy
Późna wizyta Steinmeiera w Warszawie. "To sygnał"

d18xprc

Podziel się opinią

Share

d18xprc

d18xprc
Więcej tematów