Trwa ładowanie...
dt54dr0

Szef MSZ Litwy apeluje do UE o obronę Tatarów krymskich

• Linas Linkeviczius zaapelował do UE o podjęcie wspólnych działań
• Dyplomata wskazała na nasilające się ataki na Tatarów krymskich
• W środę krymska prokuratura zawiesiła działalność tatarskiego samorządu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Linurie, Aszime, Refika
Linurie, Aszime, Refika (WP.PL)
dt54dr0

W liście do szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini "minister Linkeviczius wyraża nadzieję, że Unia Europejska solidarnie potępi działania Rosji i zaapeluje do Kremla o odwołanie decyzji o zawieszeniu działalności Medżlisu" - czytamy w komunikacie litewskiego MSZ.

W środę prokurator zaanektowanego przez Rosję Krymu Natalia Pokłonska zawiesiła działalność samorządu Tatarów na półwyspie do czasu podjęcia decyzji przez sąd, który rozpatruje prokuratorski wniosek o całkowitą likwidację Medżlisu.

Moskwa zarzuca tej organizacji ekstremizm. Medżlis ma obecnie zakaz korzystania z państwowych i samorządowych mediów, organizowania imprez masowych, używania kont bankowych i prowadzenia jakiejkolwiek działalności.

dt54dr0

We wtorek litewscy parlamentarzyści przyjęli rezolucję potępiającą łamanie praw Tatarów na zajętym w 2014 roku przez Rosjan Krymie. Zwrócili się też do społeczności międzynarodowej z apelem o zjednoczenie wysiłków na rzecz przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy.

W rezolucji zaznaczono, że "przerwanie okupacji i przywrócenie na Krymie zwierzchności Ukrainy jest jednym z warunków odnowienia współpracy z Rosją, w tym odwołania stosowanych wobec niej sankcji".

Na początku tygodnia w litewskim Sejmie odbyło się trzydniowe posiedzenie Komitetu Wykonawczego Światowego Kongresu Tatarów Krymskich, a także międzynarodowa konferencja "Masowe naruszenia praw człowieka na okupowanym Krymie".

Z Wilna Aleksandra Akińczo

dt54dr0

Podziel się opinią

Share
dt54dr0
dt54dr0
Więcej tematów