Trwa ładowanie...
d1bg6pw

Szef Lasów Państwowych nie utrzyma się na stanowisku. Nowy minister przejmuje nadzór nad leśnikami

Szef Lasów Państwowych Andrzej Konieczny najprawdopodobniej nie utrzyma się na stanowisku - wynika z nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski. Nowy minister środowiska wywodzący się z ugrupowania Solidarna Polska ma dobrać sobie własnych współpracowników. Kwestie dotyczące personaliów rozstrzygną się tuż po zaprzysiężeniu rządu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiany w Ministerstwie Środowiska. Szef leśników może nie utrzymać się na stanowisku
Zmiany w Ministerstwie Środowiska. Szef leśników może nie utrzymać się na stanowisku (East News, Fot: Marek Maliszewski/REPORTER)
d1bg6pw

Lasy Państwowe zyskały nowego politycznego nadzorcę. Został nim 28-letni Michał Woś z ugrupowania Solidarna Polska, który objął tekę ministra środowiska. Jednocześnie z rządu odchodzi Henryk Kowalczyk, dotychczasowy szef resortu środowiska. To właśnie on powołał Andrzeja Koniecznego na dyrektora generalnego Lasów Państwowych po poprzedniej rekonstrukcji rządu w styczniu 2018 roku.

- Po zmianach politycznych w Ministerstwie Środowiska dojdzie do zmian kadrowych również w Lasach Państwowych. Henryk Kowalczyk odchodzi z rządu, co oznacza, że dotychczasowy szef leśników utracił patrona - wyjaśnia rozmówca z Ministerstwa Środowiska.

O możliwej zmianie na stanowisku huczy już w siedzibie Lasów Państwowych. Mówi się, że nowy szef "państwowego gospodarstwa leśnego" ma być wyłoniony spośród dyrektorów regionalnych. Nie wiadomo, jednak kto miałby największe szanse.

d1bg6pw

Zmiany w Lasach Państwowych. Nowy minister nie komentuje

Michał Woś w rozmowie z WP nie chciał komentować sprawy ani rozmawiać swoich planach. Stwierdził, że jest za wcześnie na spekulacje w sprawie zmian kadrowych.

Przypomnijmy, że nowy minister przeskakuje z resortu sprawiedliwości. Wcześniej był doradcą i szefem gabinetu politycznego Zbigniewa Ziobry. Obowiązki przejmie najprawdopodobniej 15 listopada. Ma nadzorować Lasy Państwowe, łowiectwo, parki narodowe i rządowe programy w zakresie ochrony środowiska.

Sami leśnicy obawiają się, że w związku z nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym Lasy Państwowe zostaną zobowiązane do dostarczenia dodatkowych wpływów do budżetu. W ubiegłym roku leśnicy zarobili 555 mln przy 9,8 mld zł przychodów. Lasy płacą przy tym ponad 150 mln podatku od sprzedawanego drewna. Odprowadzają do budżetu ponad 1,8 mld zł podatku VAT.

d1bg6pw

Przypomnijmy, że obecny dyrektor Lasów Państwowych został powołany by załagodzić konflikt wokół Puszczy Białowieskiej. W latach 2013-2014 Andrzej Konieczny kierował Nadleśnictwem Białowieża. Podczas konfliktu z Komisją Europejską oraz ekologami w sprawie wycinki i inwazji kornika w puszczy był wiceministrem środowiska. Z opanowaniem kryzysu nie dawali sobie rady ani minister Jan Szyszko, ani ówczesny szef leśników Konrad Tomaszewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1bg6pw

Podziel się opinią

Share
d1bg6pw
d1bg6pw