Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
wojna
31-03-2003 (14:48)

Szef GROM-u wraca do Polski

Dowódca GROM płk Roman Polko wraca do kraju, termin jego powrotu był ustalony w chwili wyjazdu w rejon Iraku - poinformował Sztab Generalny WP, który koordynuje udział polskiego kontyngentu w operacji irackiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Rzecznik szefa Sztabu Generalnego WP płk Zdzisław Gnatowski poinformował w poniedziałek, że płk Polko od 11 marca do 1 kwietnia wykonuje "zadania związane z udziałem polskich żołnierzy w siłach koalicji międzynarodowej w rejonie Zatoki Perskiej", a jego obecność "była pomocna z uwagi na wyszkolenie, doświadczenie i znajomość funkcjonowania jednostek specjalnych".

"Płk Polko sprawował bezpośredni nadzór nad utworzeniem i przygotowaniem do działań bojowych zespołu szturmowego i nad organizacją współdziałania z siłami specjalnymi koalicjantów. Po wykonaniu zadania, w planowanym terminie płk Polko wraca do kraju" - dodał rzecznik.

Wyjaśnił, że obecnie płk Polko nie dowodzi swoją jednostką przez czas, na który został oddelegowany, by ukończyć podyplomowe studia strategiczno-obronne w Akademii Obrony Narodowej. Natychmiast po powrocie z Iraku dowódca GROM przystąpi do zajęć na AON.

W ubiegły poniedziałek w prasie ukazały się zdjęcia przedstawiające komandosów GROM, w tym płk. Polkę, obok amerykańskich żołnierzy w Um Kasr. Szef MON Jerzy Szmajdziński wyraził zadowolenie, że jednostka dobrze funkcjonuje, ale zarazem ubolewał, że miejsce i okoliczności działania tej jednostki specjalnej zostały ujawnione. Na jednym ze zdjęć polscy żołnierze wystąpili z amerykańskimi kolegami pod amerykańska flagą. Minister wyraził nadzieję, że jeśli będą następne podobne zdjęcia, to z polską flagą.

Do udziału w operacji irackiej Polska zadeklarowała liczący do 200 żołnierzy kontyngent na maksymalnie pół roku. W jego skład wchodzą oprócz komandosów GROM okręt wsparcia logistycznego Xawery Czernicki i specjaliści wojsk chemicznych z Brodnicy, do których dołączyli żołnierze z brygady logistycznej z Opola. Płk Gnatowski poinformował, że dotychczas działania GROM jak i całego polskiego kontyngentu odbywają się bez jakichkolwiek strat. (iza)

Polub WP Wiadomości