Trwa ładowanie...
d2937vq

"Süddeutsche Zeitung": "Polski rząd nie chce kompromisu, potrzebuje konfliktu”

Jakie zamiary ma premier Beata Szydło, obrażając prezydenta Francji Emmanuela Macrona? Dlaczego PiS potęguje konflikt z KE? - zastanawia się „Süddeutsche Zeitung“.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemieckie media ostro oceniają polski rząd
Niemieckie media ostro oceniają polski rząd (East News)
d2937vq

"Rządzącym w Polsce udało się w tych dniach dokonać rzeczy niemożliwej" – stwierdza Daniel Brössler na wstępie komentarza "Szalone przedsięwzięcie” na łamach "Süddeutsche Zeitung" (SZ).

"Polski rząd w swojej enigmatyczności przebił nawet brytyjskich kolegów” - pisze niemiecki dziennik. "Torysi wywołują w Europie zamieszanie swoją osobliwą taktyką negocjacji i śmiałymi planami odnośnie czasu po brexicie”, ale przyświeca im jeden cel – chcą opuścić UE. Jaki cel przyświeca premier Polski Beacie Szydło, kiedy obraża prezydenta Francji Emmanuela Macrona? Dlaczego PiS zaostrza konflikt z Komisją Europejską? Przecież "nie chce opuścić UE" - zastanawia się autor.

"A zatem czego chce?” – pyta SZ, wskazując, że polski rząd nie dał do tej pory europejskim partnerom "uczciwej i zrozumiałej odpowiedzi”.

d2937vq

Gruntowna izolacja

Zdaniem Daniela Brösslera w pierwszym rzędzie chodzi o wzmocnienie pozycji państw narodowych przy jednoczesnym ograniczeniu wpływów KE. I Polska realizując ten cel znajduje się być może w mniejszości, ale nie jest odosobniona. W rzeczywistości jednak Jarosław Kaczyński i "jego rządowi asystenci dawno już zrezygnowali z prawa do współdecydowania o kursie europejskiego statku” – konstatuje SZ. Do tego potrzebni byliby sojusznicy, a długo już żaden rząd nie wyizolował się w UE "tak gruntownie jak polski”.

Dlatego zdaniem autora łatwo jest Emmanuelowi Macronowi pominąć Warszawę w sporze o rzekome dumpingowe płace dla pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej. SZ wskazuje, że nawet Czesi i Słowacy dystansują się od Polski, chociaż nadal są przeciwko unijnemu rozdzielnikowi uchodźców. Jedynym sojusznikiem są Węgry i Viktor Orban, który jednak w przeciwieństwie do Kaczyńskiego jest "mniej ideologiem, a bardziej cynicznym pragmatykiem". SZ przypomina, że Orban zawiódł już Warszawę, kiedy polski rząd starał się nie dopuścić do reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

d2937vq

"Kaczyński nie ma planu”

W opinii Brösslera Jarosław Kaczyński całkowicie się przeliczył, kiedy po zwycięstwie Donalda Trumpa w USA postawił na prawicowo-populistyczną falę w Europie. Porażka Marine Le Pen we Francji i Geerta Wildersa w Holandii pozostawiły Kaczyńskiego na ziemi niczyjej. "Wydaje się, że Kaczyński nie ma planu i na pewno brakuje mu partnerów" – pisze monachijski dziennik, sugerując, że zapewne stąd bierze się osobliwa polityka szefa PiS, która ma "tak niewiele, a niekiedy nic wspólnego z realiami UE”. "W rzeczywistości chodzi jeszcze tylko o Polskę – uważa SZ. A ponieważ Kaczyński nie będzie mógł "spolonizować Europy", dlatego w jeszcze bardziej zdecydowany sposób realizuje swój plan "odeuropeizowania Polski".

"To szalone przedsięwzięcie w kraju, w którym tylko 11 procent obywateli przyznaje, że ma negatywne skojarzenia z UE" – konstatuje SZ. Dodaje, że "ostatecznie Kaczyński i Szydło walczą nie przeciwko Macronowi czy Komisji Europejskiej, lecz przeciwko proeuropejskiemu nastawieniu we własnym kraju. Przenieśli oni na płaszczyznę europejską pełen nienawiści i niejednokrotnie histeryczny ton, który Polacy dobrze znają z wewnątrzpolitycznego dyskursu". Tym samym stają się za granicą nieznośni, ale "ta trucizna może działać we własnym kraju”. Otoczeni rzekomymi wrogami Polacy powinni skupić się wokół własnego przywództwa. "Erozja demokracji i państwa prawa ma podwójne zastosowanie: umocnienie własnej władzy i odseparowanie od UE – pisze autor. "Polski rząd nie chce kompromisu, potrzebuje konfliktu. I będzie on dla KE oraz państw Unii nie do uniknięcia. Muszą one jasno określić, że w UE jest miejsce tylko dla demokratycznych państw prawa” – kończy Brössler.

Przeczytaj także:
"Die Welt”: "Granice wszechmocnego”
Rysa w polskim obozie rządowym

Opr. Alexandra Jarecka/DW

d2937vq

Podziel się opinią

Share
d2937vq
d2937vq
Więcej tematów