Trwa ładowanie...

Studenci ASP w Warszawie w obronie siedziby Akademii

Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zbierali podpisy w obronie siedziby Akademii, Pałacu Czapskich- Raczyńskich. Po decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ASP miałaby być eksmitowana z budynku.

Studenci ASP w Warszawie w obronie siedziby AkademiiŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d1twbs3
d1twbs3

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pozar-na-asp-6038645652063361g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pozar-na-asp-6038645652063361g )
"Pożar na ASP"

Studenci zorganizowali akcję "Pożar na ASP". Kilku z nich na znak sprzeciwu spaliło swoje prace.

d1twbs3

Spór o budynek przy Krakowskim Przedmieściu 5 trwa już kilkanaście lat. Trzy córki przedwojennego właściciela Edwarda Raczyńskiego chcą odzyskać zabytkowy obiekt. Wykładowca na wydziale grafiki doktor Dorota Optułowicz - Mc Quaid podkreśla, że Komitet Obrony Akademii nie występuje przeciwko spadkobierczyniom. Doktor Optułowicz zgadza się, że należy im się odszkodowanie. Za niesprawiedliwe jednak uważa wyrzucenie uczelni państwowej z budynku, który zajmowała przez 60 lat.

Przy wejściu na teren uczelni wywieszono postulaty. Do góry nogami wisi także choinka ozdobiona czarnymi szarfami na znak żałoby. Studentka Julia Burdajewicz protest nazywa aktem rozpaczy. Dodaje, że studenci czują się bezsilni. Emocjonalnie związali się z tym miejscem i nie wyobrażają sobie przeniesienia.

W ramach akcji na dziedzińcu uczelni zorganizowano targowisko. Można było na nim nabyć prace studentów oraz cegiełki-pierniczki na rzecz Komitetu Obrony Akademii. Wyświetlane były także filmy, między innymi o uczelni i profesorach. Przez okno wyrzucono fortepian z dykty. Student grafiki Filip Tofil porównuje jego los z losem ASP. Powołuje się na wiersz Norwida, który kończy się słowami- "ideał sięgnął bruku". Tłumaczy, że obecna siedziba ASP jest idealnym miejscem, a po eksmisji grozi jej bruk.

Podpisy zebrane w księdze oraz listy poparcia zostaną przekazane władzom. Poza tym ASP wniesie apelację do Najwyższego Sądu Administracyjnego.

d1twbs3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1twbs3
Więcej tematów