Trwa ładowanie...

Strażnicy miejscy na pomoc zwierzętom. Eko Patrol obchodzi 15. urodziny!

Eko Patrol zaczynał od kilku interwencji miesięcznie, dziś średnio co 14 minut ktoś prosi o pomoc w sprawie zwierząt.

Strażnicy miejscy na pomoc zwierzętom. Eko Patrol obchodzi 15. urodziny!
d4lfb68
d4lfb68

Zaczęło się od dwóch funkcjonariuszy, dziś służy w nim blisko pięćdziesięciu. 15 lat temu powołano pierwszy w Warszawie i jednocześnie pierwszy w Polsce Eko Patrol straży miejskiej.

Eko Patrol zaczynał od kilku interwencji miesięcznie, dziś średnio co 14 minut ktoś prosi o pomoc w sprawie zwierząt. - Z pewnością wpływ na to ma stale rosnące zaufanie mieszkańców do naszego Referatu, ale też coraz większa wrażliwość ludzi na potrzeby zwierząt i ich krzywdę. Strażnicy z Eko Patrolu to nie tylko profesjonaliści przygotowani do pracy ze zwierzętami, ale przede wszystkim ludzie, którzy po prostu je kochają. Wielu z nich przygarnęło do swoich domów porzucone i skrzywdzone czworonogi. – mówi Piotr Mostowski z-ca naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy, współtwórca i wieloletni kierownik Eko Patrolu.

Początkowo tylko Ursynów

Pierwszy patrol do spraw ekologicznych powstała jesienią 2001 r. na terenie Ursynowa. Początkowo pracowało w nim tylko dwóch funkcjonariuszy, którzy podejmowali interwencje wyłącznie na tamtym terenie. Już wtedy starano się, aby strażnicy byli wyposażeni w specjalistyczny sprzęt. Funkcjonariusze dysponowali radiowozem dostosowanym do przewozu zwierząt oraz niezbędnymi w ich pracy pomocami: chwytakami, klatkami, sieciami. Sprzęt strażnikom przekazały ówczesne władze Ursynowa.

Pierwszy Eko Patrol w skali roku pomagał ok. 300 zwierzętom na terenie Ursynowa. Potrzeby były zdecydowanie większe. Dlatego w 2003 r. rozszerzono działalność Eko Patrolu o kolejne dzielnice: Wilanów oraz Mokotów.

Dwa lata później pomoc zwierzętom zapewniało już osiem Eko Patroli, które pracowały na terenie całej stolicy. Z początkiem 2006 r. powołano zespół zadaniowy do spraw ekologicznych, do którego dołączyli kolejni funkcjonariusze, którzy zostali wyposażeni przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m. st. Warszawy w specjalistyczny sprzęt służący do niesienia pomocy zwierzętom. Ostatecznie zespół zadaniowy został przekształcony w obecnie funkcjonujący Referat ds. Ekologicznych.

d4lfb68

W Referacie ds. Ekologicznych pracuje dziś 46 odpowiednio wyszkolonych i przygotowanych do pracy ze zwierzętami funkcjonariuszy. Do swojej dyspozycji mają 11 specjalistycznych radiowozów przystosowanych do przewozu zwierząt i wyposażonych m.in. w: chwytaki, klatki, transportery, sieci.

Tysiące interwencji, tysiące odłowionych zwierząt

Działania podejmowane przez Eko Patrol cieszą się dużym uznaniem mieszkańców. Eko Patrol jest identyfikowany jako ten, który w pierwszej kolejności pomaga zwierzętom w mieście. Z roku na rok przybywa interwencji. W 2015 r. strażnicy z Eko Patrolu interweniowali ponad 16 tys. razy, pomogli 9145 zwierzętom. Tylko przez 8 miesięcy 2016 r. interweniowali już ponad 12,5 tys. razy. W tym czasie funkcjonariusze pomogli 7611 zwierzętom.

Strażnicy pomagają nie tylko porzuconym, bezdomnym i rannym zwierzętom, czy zwierzynie dziko żyjącej. Coraz częściej interweniują, kiedy na terenie miasta pojawiają się zwierzęta egzotyczne: pytony, warany, kameleony, agamy a nawet aksolotle meksykańskie.

Strażnicy miejscy reagują w sytuacjach kiedy zwierzę może stanowić zagrożenie dla ludzi. Podejmują interwencje, kiedy zagrożone jest życie i zdrowie zwierząt znajdujących się w przestrzeni publicznej. Udzielają pomocy zwierzętom chorym lub rannym. Działania funkcjonariuszy ograniczają zjawisko bezdomności zwierząt. Stanowią też wsparcie dla innych służb i instytucji w tym m.in.: policji, Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowego Lekarza Weterynarii czy Lasów Miejskich.

d4lfb68
d4lfb68
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lfb68
Więcej tematów