Trwa ładowanie...
d3fu833

Strajk Nauczycieli 2019 – nauczyciele okupują krakowskiego kuratorium, a MEN szykuje zmiany w komisjach egzaminacyjnych

Strajk Nauczycieli po raz kolejny przybiera na sile. W poniedziałek 11 marca nauczyciele zajęli siedzibę kuratorium oświaty w Krakowie i rozpoczęli tam strajk okupacyjny. W tym samym czasie MEN przygotowało projekt zmieniający zasady przeprowadzania egzaminów.
Share
Strajk nauczycieli 2019 - pedagodzy okupują kuratorium oświaty w Krakowie, a MEN zmienia skład komisji egzaminacyjnych.
Strajk nauczycieli 2019 - pedagodzy okupują kuratorium oświaty w Krakowie, a MEN zmienia skład komisji egzaminacyjnych.Źródło: East News, Fot: ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS
d3fu833

Strajk Nauczycieli w Krakowie

Strajk Nauczycieli w Krakowie wkroczył na kolejny poziom. Pedagodzy związani ze związkiem zawodowym „Solidarność” w poniedziałek 11 marca wkroczyli do kuratorium oświaty w Krakowie. Nauczyciele zajęli salę konferencyjną. Są wyposażeni w śpiwory i karimaty i nie zamierzają opuszczać budynku, dopóki nie spotkają się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz minister edukacji narodowej Anną Zalewską.

Strajk nauczycieli 2019 – żądania protestujących

Strajk nauczycieli ma doprowadzić do znaczących zmian w wynagrodzeniach pedagogów. Chcą oni, aby ich pensje od stycznia 2019 roku wzrosły o 15 proc. (wyrównanie za minione miesiące). Kolejne 15 proc. podwyżki mieliby dostać w 2020 roku.

d3fu833

Nauczyciele domagają się także powrotu do wcześniejszych przepisów dotyczących awansów. Po najnowszych zmianach ścieżka kariery pedagoga została wydłużona np., aby zostać nauczycielem kontraktowym, trzeba przepracować minimum 21 miesięcy. Dotychczas było to jedynie 9 miesięcy.

Strajk nauczycieli – MEN zmienia przepisy dotyczące egzaminów

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaplanował generalny strajk nauczycieli na 8 kwietnia. Zaledwie 2 dni później mają odbyć się egzaminy gimnazjalne. MEN nie przewiduje możliwości przełożenia egzaminów na inny termin, w związku z czym ubezpiecza się na wypadek strajku nauczycieli. Projekt nowelizacji rozporządzenia zakłada, że w komisji egzaminacyjnej mogłyby zasiadać osoby z innych szkół, a także emerytowani nauczyciele (dotychczas w komisji był jeden nauczyciel z danej szkoły, a także jeden z innej placówki). Takie rozwiązanie pozwoliłoby uzupełnić ewentualne braki w obsadzie komisji egzaminacyjnych. Przedstawiony projekt dotyczy zarówno egzaminów gimnazjalnych, matur, jak i egzaminu ósmoklasisty.

d3fu833

Podziel się opinią

Share
d3fu833
d3fu833
Więcej tematów