Trwa ładowanie...

Starogardzcy uczniowie pójdą w Dzień Wagarowicza do szkoły? Policja zapowiada wzmożone patrole

Starogardzka policja (woj. pomorskie) walczy z Dniem Wagarowicza. Funkcjonariusze zapowiadają wzmożone patrole tego dnia. Przyczyną zamieszania jest obchodzony w najbliższy piątek pierwszy dzień wiosny.

Share
Starogardzcy uczniowie pójdą w Dzień Wagarowicza do szkoły? Policja zapowiada wzmożone patrole
Źródło: WP.PL, Fot: Paweł Kozioł
d3npjhg

Tradycję nieoficjalnego święta wszystkich uczniów – Dzień Wagarowicza należy łączyć z pierwszym dniem wiosny. Jego symbolika wiąże się z przebudzeniem przyrody po zimowym letargu. Obecnie jednak, coraz rzadziej praktykuje się dawne tradycje - topienie marzanny, czy poszukiwania pierwszych pąków bazi. Dzień ten został zdominowany przez uczniów, uważających, że koniec zimy jest dniem wolnym od szkoły. Młodzież ze starogardzkich szkół nie tai, że ma bardzo różne plany spędzenia tego dnia.

- Ja na pewno nie przyjdę do szkoły. Jak dzień wagarowicza, to dzień wagarowicza. Umówiłem się już z kolegami – mówi Wirtualnej Polsce Piotr Pawlicki, uczeń jednej ze starogardzkich szkół. - Ja zaś przyjdę do szkoły. U nas nie ma tego dnia lekcji, tylko specjalnie zorganizowany pierwszy dzień wiosny - dodaje inny uczeń.

d3npjhg

Dzień Wagarowicza jest całkowicie nieformalnym świętem. Dlatego ta tradycja nie jest popierana przez starogardzkich policjantów. Mundurowi zapowiadają, że w najbliższy piątek na ulicach miasta pojawią się dodatkowe, nieumundurowane patrole.

- Zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich to m.in. wagary, picie alkoholu, używanie środków odurzających są przejawami demoralizacji i podlegają rozpatrzeniu przez sąd rodzinny i nieletnich, które mogą zadecydować o zastosowaniu ewentualnych środków wychowawczych. Funkcjonariusze będą w najbliższy piątek szczególnie wyczuleni na wszelkie przejawy wandalizmu i chuligaństwa oraz spożywanie alkoholu, czy palenie papierosów – informuje Wirtualną Polskę, st. asp. Marcin Kunka ze starogardzkiej policji.

Pierwszy dzień wiosny był tradycyjnie przez wiele lat obchodzony 21 marca. W tym roku wypada w sobotę. Dlatego termin uległ przesunięciu na 20 marca.

Tomasz Gdaniec, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3npjhg

Podziel się opinią

Share
d3npjhg
d3npjhg
Więcej tematów