Trwa ładowanie...
d23gwuw

Starogardzcy uczniowie pójdą w Dzień Wagarowicza do szkoły? Policja zapowiada wzmożone patrole

Starogardzka policja (woj. pomorskie) walczy z Dniem Wagarowicza. Funkcjonariusze zapowiadają wzmożone patrole tego dnia. Przyczyną zamieszania jest obchodzony w najbliższy piątek pierwszy dzień wiosny.
Share
Starogardzcy uczniowie pójdą w Dzień Wagarowicza do szkoły? Policja zapowiada wzmożone patrole
Źródło: WP.PL, Fot: Paweł Kozioł
d23gwuw

Tradycję nieoficjalnego święta wszystkich uczniów – Dzień Wagarowicza należy łączyć z pierwszym dniem wiosny. Jego symbolika wiąże się z przebudzeniem przyrody po zimowym letargu. Obecnie jednak, coraz rzadziej praktykuje się dawne tradycje - topienie marzanny, czy poszukiwania pierwszych pąków bazi. Dzień ten został zdominowany przez uczniów, uważających, że koniec zimy jest dniem wolnym od szkoły. Młodzież ze starogardzkich szkół nie tai, że ma bardzo różne plany spędzenia tego dnia.

- Ja na pewno nie przyjdę do szkoły. Jak dzień wagarowicza, to dzień wagarowicza. Umówiłem się już z kolegami – mówi Wirtualnej Polsce Piotr Pawlicki, uczeń jednej ze starogardzkich szkół. - Ja zaś przyjdę do szkoły. U nas nie ma tego dnia lekcji, tylko specjalnie zorganizowany pierwszy dzień wiosny - dodaje inny uczeń.

Dzień Wagarowicza jest całkowicie nieformalnym świętem. Dlatego ta tradycja nie jest popierana przez starogardzkich policjantów. Mundurowi zapowiadają, że w najbliższy piątek na ulicach miasta pojawią się dodatkowe, nieumundurowane patrole.

d23gwuw

- Zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich to m.in. wagary, picie alkoholu, używanie środków odurzających są przejawami demoralizacji i podlegają rozpatrzeniu przez sąd rodzinny i nieletnich, które mogą zadecydować o zastosowaniu ewentualnych środków wychowawczych. Funkcjonariusze będą w najbliższy piątek szczególnie wyczuleni na wszelkie przejawy wandalizmu i chuligaństwa oraz spożywanie alkoholu, czy palenie papierosów – informuje Wirtualną Polskę, st. asp. Marcin Kunka ze starogardzkiej policji.

Pierwszy dzień wiosny był tradycyjnie przez wiele lat obchodzony 21 marca. W tym roku wypada w sobotę. Dlatego termin uległ przesunięciu na 20 marca.

Tomasz Gdaniec, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d23gwuw

Podziel się opinią

Share
d23gwuw
d23gwuw
Więcej tematów