Trwa ładowanie...
d3akc5e

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata odznaczeni w Gdańsku

Najwyższe izraelskie odznaczenie dla nie-Żydów przyznano w czwartek w Gdańsku siedmiu osobom. Instytut Jad Waszem odznaczył w ten sposób Polaków ratujących Żydów z holocaustu podczas II wojny światowej.
Share
Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari była obecna na uroczystości w Gdańsku
Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari była obecna na uroczystości w GdańskuŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Jakub Orzechowski
d3akc5e

Medalem i tytułem "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" odznaczeni zostali pośmiertnie Anna Borek, Katarzyna i Walerian Góra, Katarzyna Baran, Antonina i Stefan Piechota oraz Stanisław Podhaniuk. W uroczystości, która odbyła się w czwartek, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, wzięli udział m. in. konsul generalny Ukrainy oraz ambasador Izraela Anna Azari i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Nie zabrakło też rodzin bohaterów odznaczonych tytułem, a także ocalonych z zagłady Matyldy Antoniny Bednarskiej-Wyszyńskiej i Lidii Dzwinki. - (...) bohaterstwo tych ludzi to akurat ludzka solidarność. Solidarność jest tym, czego nam brakuje na Bliskim Wschodzie. Pamiętajmy, że jak ludzie będą wobec siebie solidarni, to nasz świat będzie lepszy - powiedziała Anna Azari.

Odznaczenie - medal i dyplom - przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie, zostały ustanowione dekretem parlamentu Izraela w 1963 roku. Nadawane jest nie-Żydom, którzy podczas II wojny światowej z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holocaustu.

d3akc5e

Zobacz także: Inwestorzy z Izraela coraz bardziej interesują się polskim rynkiem

Na medalu widnieje napis "kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat”. To parafraza jednego ze zdań z Talmudu: "jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat".

d3akc5e

Żródło: gdansk.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3akc5e

Podziel się opinią

Share
d3akc5e
d3akc5e
Więcej tematów