Trwa ładowanie...

Sprawa Janosika z Krupówek warunkowo umorzona - sąd dał mu szansę

Sąd Rejonowy w Zakopanem warunkowo umorzył na dwa lata próby postępowanie wobec Piotra Żeglenia oskarżonego o znęcanie się nad jagniętami. Mężczyzna w stroju Janosika pozował ze zwierzętami na Krupówkach do zdjęć z turystami. Tuż po ogłoszeniu wyroku na sądowym korytarzu powiedział dziennikarzom, że nadal będzie pozował do zdjęć z owieczką, bo z tego się utrzymuje.

Share
Sprawa Janosika z Krupówek warunkowo umorzona - sąd dał mu szansę
Źródło: PAP, Fot: Grzegorz Momot
d2cyuq9

Sąd nakazał Żegleniowi wypłatę 500 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Oskarżony ma również ponieść koszty sądowe.

Piotr Żegleń od lutego do września 2011 roku z jagniętami pozował do zdjęć z turystami. Zdaniem zwierzęcego behawiorysty, który sporządził dla sądu opinię w tej sprawie, jagnięta były źle traktowane: były m.in. zmuszane do stania w bezruchu, a także zakładane na szyję turystów. Ponadto nie miały odpowiedniego schronienia w przypadku złej pogody, chodziły też po bruku i asfalcie, co negatywnie wpłynęło na rozwój kopyt i narażało je na infekcje.

d2cyuq9

Według obrońców praw zwierząt jagnięta były narażane na hałas uliczny. Poza tym zbyt wcześnie odłączane od matek - oceniała prezes Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Beata Czerska, która w sprawie występowała jako oskarżyciel posiłkowy.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Janusz Kukla wyraził nadzieję, że oskarżony nie wyjdzie z sali rozpraw w poczuciu bezkarności, ale doceni daną mu szansę; jeżeli będzie wystawiał jagnięta do ulicznej fotografii, ponownie trafi przed sąd.

Żegleń przed sądem zobowiązał się, że nie będzie już w ten sposób wykorzystywał jagniąt. Jednak tuż po ogłoszeniu wyroku na sądowym korytarzu powiedział dziennikarzom, że nadal będzie pozował do zdjęć z owieczką, bo z tego się utrzymuje. Według niego jagnię przyciąga turystów, którzy chętnie się z nim fotografują. Zaznaczył też, że jagnięta są przez niego bardzo dobrze traktowane.

Wyrok nie jest prawomocny. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności, a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem do trzech lat więzienia.

d2cyuq9

Podziel się opinią

Share
d2cyuq9
d2cyuq9
Więcej tematów