Trwa ładowanie...

Sopot będzie mieć nową politykę wobec osób starszych

Sopot będzie prowadzić nową politykę wobec osób starszych. Priorytetami mają być aktywizacja zawodowa bezrobotnych 50-latków oraz rozwój profilaktyki zdrowia. Seniorzy stanowią już 27,2 proc. wszystkich mieszkańców miasta.
Share
Sopot będzie mieć nową politykę wobec osób starszych
Źródło: WP.PL, Fot: Małgorzata Jaworska
dtaoqx4

Sopot od wielu lat kojarzony był z kurortem oraz starszymi ludźmi. Z najnowszych danych wynika, że 27,2 proc. mieszkańców to osoby powyżej 65 roku życia. Dodatkowo zwiększa się liczba osób, które ukończyły 80 lat. Demografowie wskazują również, że z czasem nasilać się będzie spadek liczby mieszkańców. W ciągu najbliższych 20 lat zniknie 25 proc. sopocian. Oznacza to konkretne straty dla budżetu miejskiego, np. z tytułu podatków. Dlatego tak ważny jest wzrost liczby urodzeń.

Jak pokazują dane, w Sopocie powoli zwiększa się liczba noworodków. W 2005 roku w mieście urodziło się tylko 260 dzieci, a w 2014 już 325. Z roku na rok liczba dzieci wzrasta o 10 proc. Tym samym kompensuje ubytki migracyjne.

Urzędnicy z sopockiego magistratu chcą między innymi pomóc osobom bezrobotnym powyżej 50 roku życia (30 proc. wszystkich bezrobotnych sopocian). W stosunku do nich urząd pracy może zastosować działania określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. skierować na szkolenie, staż, odbycie przygotowania zawodowego dorosłych oraz do prac interwencyjnych.

dtaoqx4

Jednak najpoważniejszym problemem jest dostęp do służby zdrowia. Mimo podejmowanych od wielu lat dyskusji nadal w fazie idei pozostaje budowa specjalistycznego szpitala geriatrycznego. Miasto ze swej strony chce jednak propagować pośród osób starszych zdrowy styl życia. Utrata sprawności powoduje znaczne pogorszenie sytuacji osoby starszej, która traci możliwość wyjścia z domu. Wcześnie rozpoczęta profilaktyka zdrowia zmniejsza koszty finansowe i społeczne związane z chorobami, a co za tym idzie – z ich leczeniem.

Sopot starzeje się dużo szybciej niż reszta województwa. Obecnie ponad 80 proc. Polaków to osoby poniżej 65 roku życia, jednak za 15 lat może być ich już „tylko” 65 proc. Szacuje się, że w 2050 Polska będzie krajem emerytów – będzie ich więcej niż pracujących (41 proc.). Wówczas będzie nas już tylko 32 mln. Oznacza to, że liczba Polaków zmniejszy się o 4,5 mln.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dtaoqx4

Podziel się opinią

Share
dtaoqx4
dtaoqx4
Więcej tematów